روزنامه ملی انیس

تغییر موقف عربستان دربارۀ طالبان گامیست در تأمین  صلح افغانستان

قرار است در هفتۀ روان نشست چهارجانبه‌یی با حضور افغانستان، عربستان امارات متحدۀ عرب و ایالات متحدۀ امریکا با محوریت صلح افغانستان برگزار شود.حکومت افغانستان تلاش می کند تازمینه رابرای مذاکرات صلح باطالبان مهیاسازد. زیرا این جنگ درافغانستان مشروعیت دینی واسلامی ندارد.باید طالبان به قطعنامه علمای جهان اسلام لبیک گفته دست ازجنگ وخشونت بردارند. رئیس دارالانشای شورای عالی صلح درین باره می گویدکه از تمام امکانات برای جلب طالبان به گفتگوهای مستقیم با دولت افغانستان استفاده می‌کنند. درنشست عربستان سعودی که علمای  کشور های جهان اسلام شرکت کرده بودند، از کشور ایران و پاکستان نمایندگانی درین نشست جهانی کشور های اسلامی دیده نمیشد. تاکنون که اتهام هایی علیه این دو کشور مبنی برهمکاری، تمویل و تجهیز گروه های افراطی و تروریزم جهانی و منطقوی وارد می گردید، به نظر بعضی از سیاسیون درهاله از ابهام قرار داشت.

 اما با گوشه گیری ازین نشست عمومی علمای جهان اسلام در عربستان سعودی شک و تردید بیشتر مردم ما به یقین مبدل گردید.  این دو کشور همسایه افغانستان نمی خواهند به جنگ در افغانستان خاتمه داده شود. بنابرین این دو کشور آزمند به اتحاد ویک پارچگی کشور های اسلامی و به نتایج و قطعنامه این نشست جهانی علمای کشور های اسلامی وقعی قایل نشدند. خود را منزوی شده از پیکر جهان اسلام دانسته و تخریبات کشور های اسلامی به خصوص افغانستان را سرلوحه اهداف شوم خود  قرار داده اند. امروز این حقیقت به جهانیان ثابت شده است که این دو کشور همسایه به خصوص پاکستان در تهیه مکان، تجهیز و تمویل گروه افراطی و تروریستان منطقوی دست بازداشته از هرنگاه به اکمال چنین گروه های دهشت افگن میپردازد. تا در افغانستان وحشت و دهشت جنگ و خونریزی ادامه داشته باشد. از ریختن خون مسلمان، ویرانی افغانستان، ترور و انتحار درمیان مردم بی گناه کشورما،لذت ببرند. این درحالیست که امریکا به تازگی به دیپلوماتان خوددستورداده است تاهرچه  زودترراه های گفتگوهای مستقیم باطالبانرا به بررسی بگیرند. رویترز به نقل از تحلیلگران و دیپلوماتان غربی گزارش کرده که پیشنهاد رئیس جمهور غنی برای انجام گفتگوهای صلح بدون قید و شرط با طالبان زمینه‌ آن را فراهم آورده تا امریکا نیز مذاکراتی با گروه طالبان را آغاز کند هرچند سیاست امریکا این است که گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها صورت گیرد.گروه طالبان اصرار دارند که ابتدا با امریکایی‌ها در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان، گفتگو کنند و آنگاه با دولت افغانستان وارد مذاکرات صلح شوند. جنگجویان طالب در روزهای آتش‌بس از تمایل خود به پایان جنگ سخن راندند که بدون شک چنین خواستی برای رهبری طالبان که زیر قیمومیت پاکستان قراردارند قابل قبول نیست.

از جمله این که موضوع صلح و گفتگوهای سیاسی در میان طالبان جذابیت بیشتری پیدا کرده و ممکن گروهی از این جنگجویان از حضور در میدان نبرد صرف نظر کنند. عطاالرحمان سلیم، معاون شورای عالی صلح نشست علمای جهان اسلام در عربستان سعودی را برای آغاز گفتگوهای صلح با طالبان ارزنده می‌داند و می‌گوید، با اعلام فتوای حرام‌بودن جنگ افغانستان از سوی علما، مشروعیت جنگ طالبان سلب شده است. حکومت وحدت ملی باتلاش بیشایبه درسطح جهان به ویژه جهان اسلام سعی ورزیده که ابزار دین و مذهب را از اختیار طالبان بیرون کند و به طالبان تفهیم نماید که جنگ آنان هیچ پشتوانۀ دینی ندارد و آنچه طالبان مرتکب می‌شوند، خلاف شرع و نصوص دینی است.

مشروعیت‌زدایی از گروه طالبان عمده‌ترین هدف برگزاری چنین نشست‌هایی بوده است. نشست بین‌المللی علمای جهان اسلام گامی جدی در راستای تضعیف پشتوانۀ مذهبی- شرعی گروه‌های مسلح درکشور بوده است. در این نشست،علمای مهم از سراسر جهان اسلام شرکت ورزیده بودند و خواهان توقف کشتار و خونریزی در افغانستان شدند. حمایت ایدیولوژیک و فکری عربستان از گروه‌طالبان بزرگترین پشتوانه به آن‌ها بوده است.زیراجوامع اسلامی و مسلمانان جایگاه ویژه‌یی به نقش این کشور در تحولات جهانی قایل هستند.  

عربستان سعودی سال‌ها پاکستان را به خاطر حمایت از طالبان، پشتوانۀ مالی و سیاسی کرده است. اسلام‌آباد سالانه رقم درشتی را از عربستان به خاطر کمک به طالبان دریافت می‌کرد. اما حالا عربستان سعودی میزبان نشستی بوده که درراستای سلب مشروعیت دینی طالبان و انزوای پاکستان برگزار شده است.عربستان سعودی در برخورد بامنطقه و جهان سیاست تازه‌یی را روی دست گرفته است. ولیعهد جوان این کشور تلاش میورزد که به جای حمایت ازگروه‌های تکفیری- سلفی و وهابی روی جریان‌های معتدل سرمایه‌گذاری نماید.عربستان سعودی از روابط طالبان با کشورهای قطر و ایران به خوبی آگاه است. ایران و قطر دو رقیب و حتا دشمن عربستان در منطقه می‌باشند. قطر به طالبان پناه‌گاه سیاسی فراهم کرده و ایران نیز تماس‌هایی با طالبان برقرار کرده است. با این حال، تغییر موقف عربستان دربارۀ طالبان، احتمالاً گامی در راستای کلیدخوردن پروسۀ صلح افغانستان محسوب می‌شود. عربستان از نفوذ بالایی در پاکستان و صفوف نیروهای طالبان برخوردار است و می‌تواند زمینۀ گفتگوهای مستقیم صلح را میان حکومت وحدت ملی وطالبان فراهم سازد. تغییر نگاه این کشور به گروه‌های مسلح مخالف، منجر به تضعیف شورشیان مستقر در پاکستان و افغانستان می‌شود و امیدها را برای شکل‌گیری مناسبات تازه در منطقه زنده می‌سازد.  هارون چخانسوری، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه (۳۰ سرطان) در یک نشست خبری در کابل گفت که برای اعلام دومین دور آتش‌بس در روزهای عید قربان حکومت و گروه طالبان علاقه‌مند اند و تمایل در هر دو طرف وجود دارد. آتشبس که خواست مردم و عالمان دینی کشورمیباشد. چنانکه آتش‌بس حکومت و گروه طالبان در روزهای عید سعید فطر یک تجربه موفق بوده است.مردم امیدواراندکه این آتش بس پیش رو آتش بس دایمی باشد تامردم عزیزما صدای ناخوشایند جنگ راباردیگر تجربه نکنند.

نوشته : س- سامی

ممکن است شما دوست داشته باشید