روزنامه ملی انیس

تحکیم روابط ٬ محور بحث حنیف اتمر در دوشنبه

محمد حنیف اتمر٬ سرپرست وزارت امور خارجه که مصروف یک دیدار رسمی از تاجکستان است روز جمعه با امام‌‌علی رحمان رئیس جمهوری آن کشور دیدار و گفتگو کرد.
دفتر مطبوعاتی وزارت خارجه در خبرنامۀ گفته است: در آغاز امام‌علی رحمان، با ابراز امیدواری از روند جاری صلح در افغانستان٬ از پشتیبانی دولت تاجکستان از روند صلح و موقف اصولی جمهوری اسلامی افغانستان، به محمد حنیف اتمر اطمینان داد.
سرپرست وزارت امور خارجه٬ از حمایت‌های همیشگی دولت و مردم تاجکستان از دولت و مردم افغانستان ابراز قدردانی کرد و در مورد برنامۀ سفر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که قرار است در آیندهٔ نزدیک به تاجیکستان سفر کند، به رییس جمهوری آن کشور معلومات داد.
رئیس‌جمهور امام علی رحمان با تأکید بر توسعهٔ روابط دو کشور در عرصه‌های اقتصادی، تجارتی و علمی-فرهنگی، همکاری با افغانستان را از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری تاجکستان شمرد و با اشاره به تقویت جایگاۀ افغانستان در منطقه، تأیید کرد که تعقیب پروژه‌های زیربنایی از جمله انتقال انرژی برق عامل جذب افغانستان در روند همکاری‌های منطقه‌یی می‌باشد.
او همچنان گفت که ملت تاجکستان همیشه از موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در تأمین امنیت و صلح پایدار پشتیبانی کرده است و در راستای حل مشکلات سعی و تلاش کرده است.
در ادامه، دو جانب در پیوند به تطبیق پروژه‌های زیربنایی، توسعهٔ تجارت و ترانزیت، انتقال انرژی، مبارزه با تروریزم و تندروی، مهار جرایم سازمان‌یافته، تحکیم همکاری‌های سرحدی، گسترش دادوستد فرهنگی و آموزش کادرهای مسلکی افغانستان صحبت‌های مفصل داشتند.
اتمر با تأکید بر پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو کشور، خواهان گسترش روابط دوجانبه به سطح همکاری‌های استراتیژیک شد.
بربنیاد یک خبر دیگر٬ محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ عصر روزجمعه٬ با سید مومن یتیموف رئیس کمیتهٔ امنیت دولتی تاجکستان ملاقات کرد.
اتمر٬ در مورد پیگیری تصامیم و‌ مذاکرات سفر اخیر یتیموف به کابل، صحبت کردو آمادگی افغانستان را برای تحکیم همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی با تاجکستان اعلام کرد.
دو طرف تعهد کردند که در تأمین صلح و ثبات، مبارزه با تروریزم و تندروی و مهار جرایم سازمان‌یافته، همدیگر را در سطح محلی، ملی و منطقه‌یی حمایت کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید