روزنامه ملی انیس

بی ثباتی سیاسی و تداوم بیش از ۴۰ سال جنگ، مانع اصلی توسعه و ترقی کشور در بخش‌های مختلف، از جمله بخش صحی بود

استاد سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری در سخنرانی خود در سمپوزیم ملی هماهنگی طبی گفت که تدوین پالیسی جدید صحی در کشور یک ضرورت جدی است و بدون آن نمی‌توانیم مشکلات و چالش‌ها را شناسایی کرده و برای آن راه حل پیدا کنیم.
معاون رئیس جمهور در مراسم افتتاحیه این سمپوزیم که دیروز آغاز شد، ابتدا از داکتران و پرسونل صحی کشور برای مبارزه با ویروس کرونا ستایش کرد و به روان قربانیان بیماری کرونا، به ویژه داکتران و پرسونل صحی که در مبارزه با این ویروس جان باخته‌اند، درود فرستاد.
وی برگزاری سمپوزیم ملی هماهنگی منابع و توافق نظر به منظور تأمین مصئونیت مریض، تقویت سیستم صحی و تحصیلات عالی طبی را از سوی شورای طبی افغانستان، یک ابتکار بزرگ توصیف کرد و گفت انتظار می‌رود که اشتراک کنندگان این سمپوزیم با استفاده از خرد جمعی و تجربه علمی و مسلکی، چالش‌های بخش صحی کشور را بررسی کرده و زمینه را برای تدوین یک پالیسی ملی دقیق و مبتنی بر واقعیت‌های کشور، فراهم سازند.
معاون رئیس جمهور گفت که نظام صحی کشور از نگاه معیارهای بین‌المللی و در مقایسه با سایر کشورها، با مشکلات زیاد و نگران کننده مواجه است و به همین منظور ضرورت است که سیستم آموزش طبی و نظام صحی کشور به صورت دقیق، جامع و همه جانبه بازنگری شود تا مشکلات و چالش‌ها روشن شود و اولویت‌ها را تعیین گردد.
وی افزود که بی ثباتی سیاسی و تداوم بیش از ۴۰ سال جنگ، مانع اصلی توسعه و ترقی کشور در بخش‌های مختلف، از جمله بخش صحی بوده، اما در ۱۹ سال اخیر با وجود یک تحول چشم‌گیر در عرصه تحصیلات عالی طبی و عرضه خدمات صحی، نتوانستیم سیستم صحی خود را با معیارها و شاخص‌های جهانی عیار سازیم.
معاون رئیس جمهور برای تدوین پالیسی جدید صحی کشور و یافتن راه حل برای چالش‌های موجود در عرصه آموزش طبی و عرضه خدمات صحی به شهروندان، خواستار هماهنگی بیشتر بین وزارت صحت عامه، وزارت تحصیلات عالی و شورای طبی افغانستان شد و گفت انتظار می‌رود که یک پالیسی واحد که حاکم بر هر سه نهاد باشد، تدوین شود.
در مراسم افتتاحیه این سمپوزیم احمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت عامه سخنرانی کرد و از حمایت معاون رئیس جمهور از بخش صحی کشور قدردانی کرد.
وی گفت که این سمپوزیم به دستور رئیس جمهور و هیأت رهبری حکومت برای شناسای چالش‌ها و پاسخگویی در برابر نیاز به عرضه خدمات صحی برگزار شده و در آن پالیسی و پلان عمل در بخش صحی، اصلاحات و تحول در شفاخانه‌ها و عرضه خدمات صحی در سطح ولسوالی‌ها و قریه‌ها مورد بحث و ارزیابی قرار می‌گیرد.
سمپوزیم ملی هماهنگی منابع و توافق نظر به منظور تأمین مصئونیت مریض، تقویت سیستم صحی و تحصیلات عالی طبی برای سه روز در کابل برگزار شده است و روز پنجشنبه پایان می‌یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید