روزنامه ملی انیس

بیشتر از این دشمن را مجال ندهید

حوادث اخیر تروریستی در شهر کابل، سبب نگرانی پایتخت نشینان شده است و این ذهنیت را در اذهان عامه تداعی نموده که چگونه علیرغم امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، رهایی زندانیان دو طرف درگیر جنگ در کشور و مهمتر از همه در آستانه آغاز گفتگوهای بین الافغانی، بازهم مردم افغانستان شاهد افزایش خشونت ها در این سرزمین خسته از جنگ هستند.
روز شنبه بار دیگر شهروندان شهر کابل شاهد یک حادثه المناک تروریستی بود که در این حمله دو کارمند کمیسیون حقوق بشر افغانستان جان باختند و کمیسیون حقوق بشر در واکنش به کشته شدن دو کارمند این نهاد در نتیجه انفجار در کابل، گفته است که ترور مدافعان حقوق بشر در جریان منازعات مسلحانه، جنایت جنگی است.
هرچند این حمله به واکنش های گسترده مواجه شده، ارگ ریاست جمهوری، کاخ سپیدار، هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان، سازمان عفو بین المللی، سفارت های امریکا و بریتانیا مقیم کابل، فرستاده ویژه پاکستان برای افغانستان و… به نوبه خود این حمله را محکوم کرده و آنرا جنایت ضد بشری و ارزش های اسلامی خوانده و خواهان بررسی هرچه عاجل آن شده اند، اما پایتخت نشینان با افزاش این گونه حملات، سخت نگران اند و از نیروهای امنیتی به ویژه کشفی می خواهند هرچه زودتر جلو همچو حملات تروریستی و مرگ بار را بگیرد.
گرچه تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را عهده نگرفته است، اما آگاهان امور سیاسی به این باور اند که این حمله کار کسانی است که تلاش دارند تا روند صلح را ناکام سازند.
این حمله در حالی صورت می گیرد که رولاند کوبیا نماینده خاص اتحادیه اروپا روز شنبه از طریق تویتر، بخشی از اعلامیه مشترک وزرای امور خارجه ۲۷ عضو این اتحادیه را نشر کرد که در آن گفته شده، افزایش خشونت ها در افغانستان بعد از توافق دوحه و حملات تروریستی توسط طالبان، خلاف توقع است و احتمالاً آغاز گفتگو های میان افغانان را تضعیف کند.
این در حالیست که دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات بین الافغانی و برقراری صلح و ثبات در کشور، گام های مؤثر و اساسی را برداشته است و تا کنون ۳۸۹۱ زندانی طالب را مرحله وار از زندان های حکومت آزاد کرده و انتظار دارد که گروه طالبان نیز نیروهای امنیتی و دفاعی را که نزد این گروه اسیر اند، آزاد کنند.
صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری روز شنبه در نشست خبری گفت که دولت افغانستان گام های بزرگی را برای برقراری صلح برداشته، اما گروه طالبان هنوز هم به خشونت ادامه داده و همواره به پروسه صلح آسیب زده است.
هرچند طالبان حملات تروریستی اخیر در شهر کابل به ویژه حمله بر کارمندان حقوق بشر را رد کرده، اما طالبان باید بدانند که افزایش خشونت ها آنهم در بحبوحه یی مذاکرات صلح، از سوی این گروه، زمینه را برای دیگر گروه های تروریستی و تبهکار که تأمین صلح و ثبات، همچنان آشتی ملی را به ضرر خود می دانند، بیشتر از هر زمان دیگر مساعد ساخته تا این روند را به بن بست بکشانند، زیرا شماری از کشورها صلح و آرامش شان را در ناامنی و بی ثباتی افغانستان می دانند.
از این رو طالبان باید پیش از آغاز گفتگوهای میان افغانان آتش بس سراسری را اعلام و به خشونت ها پایان دهند تا دیگر مجالی برای آن عده گروه هایی که در پی تضعیف مذاکرات صلح اند، نباشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید