روزنامه ملی انیس

به صدای صلح باید لبیک گفت اما صدایی که به صلح بیانجامد

کشورهای جهان بیش از هر‏زمان دیگر، به زندگی مسالمت‏آمیز، ارتباطات مفید و سازنده به‏یکدیگر نیاز دارند زیرا از این طریق می‏توان با همآهنگی تصمیمات امنیتی سیاسی و اجتماعی دست یافت که برای ایجاد صلح، توسعه اقتصاد جهانی و افزایش رفاه ملت ها بنیادی است.

 دیپلوماسی افغانستان واقعاً زمانی می‌تواند به دیپلوماسیِ فعال و چندجانبه ارتقا پیدا کند که بتواند از پتانسیل‌های منطقه‌ای در جهت تأمین صلح و رفاه اقتصادی کشور استفاده نماید. قرار است به زودی نشستی در مسکو برگزار شود و افغانستان برای شرکت در این نشست و آجندای آن که به ابتکار روسیه برگزار می‌شود با مقام های روسی در حال رایزنی و مشوره است. هرچند رایزنی های افغانستان پیرامون موضوع این نشست ادامه دارد.

 امادرآغاز اعلام برگزاری این نشست افغانستان و امریکا از عدم حضور در این نشست خبر دادند و افغانستان این نشست را بدون اشتراک افغان ها بی حاصل پنداشته وخواستار تعلیق آن گردید، اما گفته می شود که طالبان حضور در نشست مسکو را پذیرفته اند این درحالی است که این گروه دعوت کشورهای اسلامی مانند: اندونیزیا و‏عربستان سعودی برای گفتگو ها و مذاکرات صلح را رد کردند. درست است که در صلح منافع همگان نهفته است اما افغانستان باید با درنظرداشت منافع ملی در این نشست با راهکارها و‏پیش شرط هایی که بتواند تأمین صلح و ثبات دایمی را به این کشور به ارمغان بیاورد اشتراک نماید زیرا چندین سال است که جنگ ادامه دارد و‏کشورهای منطقه نقش حمایتی را در این سالیان اخیر از گروه طالبان داشته اند اکنون پرسش اینجاست که چرا طالبان دعوت به صلح از سوی کشورهای اسلامی را نمی پذیرند، ولی با کشورهای غیراسلامی علاقمند گفتگو می باشند؟

 آنچه به باور بسیاری ها واضح است اینکه تضاد منافع برخی از کشورها در مسایل افغانستان دخیل است و موضوع دیگر اینکه دعوت رسمی از یک گروه مسلح مخالف دولت در حقیقت رسمیت دادن به این گروه به‏عنوان گروه سیاسی موازی با حکومت افغانستان می باشد و از طرف دیگر در واقع نمایش قدرت روسیه برای کشورهای منطقه تلقی خواهد شد. فراموش نباید کرد که در نشست هایی که قبلاً در کابل برگزار گردیده بود روسیه در کنار نمایندگان سایر کشورهای اشتراک کننده موافقت کرده بود که با استفاده از امکانات دست داشته تلاش خواهد کرد تا طالبان را وادار به گفتگوهای مستقیم با حکومت افغانستان نماید در کنفرانس تاشکند نیز وزیر خارجه روسیه تأکید کرد که تمام کشورها فقط می توانند به تسهیل گفتگو میان حکومت افغانستان و مخالفان مسلح همکاری کنند و هیچ کشوری حق ندارد به صورت مستقل و بدون حضور افغان ها با طالبان وارد گفتگو و مذاکره شود.

 حالا اگر قرار باشد که مذاکره با طالبان بدون حضور دولت افغانستان برگزار شود نه‏تنها پیامد مثبت نخواهد داشت بلکه مانع رسیدن به صلح خواهد شد. این درست است که صدای صلح از هرجایی که بلند شود باید لبیک گفته شود اما توجه باید داشت که این صدای صلح ما را به صلح می‏رساند یاخیر؟

محمد صابر پویا

ممکن است شما دوست داشته باشید