روزنامه ملی انیس

به خشونت ها پایان دهید

دولت افغانستان از تشدید خشونت علیه مردم به ویژه غیر نظامیان از سوی طالبان خبر داده و تأکید نموده که گروه طالبان طی هفته گذشته ۲۴ غیر نظامی را کشته و ۱۳ غیر نظامی دیگر را نیز زخمی کرده اند.
جاوید فیصل سخنگوی شورای امنیت ملی روز یکشنبه در تویترش نگاشته که این غیر نظامیان به شمول زنان و کودکان در سراسرافغانستان کشته و زخمی شده اند و طالبان خشونت را علیه مردم این کشور ادامه داده اند.
خشونت ها در حالی از سوی طالبان بر غیر نظامیان تحمیل می شود که دولت افغانستان و گروه طالبان در این روزها در حال مبادله زندانیان شان هستند و دولت افغانستان در این اواخر ۳۶۱ زندانی طالب را مرحله‌وار از زندان های حکومت رها نموده و به گفته طالبان این گروه نیز ۶۰ زندانی نیروهای امنیتی را رها کرده اند.
هرچند شورای امنیت ملی از جمله ۶۰ زندانی رها شده، ۱۹ تن آن را مربوط به نیروهای امنیتی و متباقی آن را غیر نظامیان می خواند، اما تأکید دارد که گروه طالبان باید زندانیان دولت را به اساس فهرست، آزاد سازند و تااکنون زندانیانی که رها شده اند، شامل این فهرست نیستند.
توافقنامه صلح که در ماه حوت سال گذشته میان امریکا و طالبان در قطر به امضا رسید به اساس آن تبادله زندانیان دولت افغانستان و گروه طالبان باییست سبب کاهش خشونت ها و آتش بس دایمی در کشور می‌گردید تا دو طرف گفتگوهای بین الافغانی را آغاز می کردند که نظر به بعضی از معضلات و شیوع ویروس کرونا در جهان، منطقه و افغانستان این روند به تأخیر افتاد، اما با آنهم حالا که دو طرف حاضر به رهایی زندانیان یکدیگر اند، بهتر است تا طالبان از خشونت دست بردارند، زیرا صلح به تعهد برای پایان دادن به خشونت و پشتیبانی از غیر نظامیان در افغانستان، نیاز دارد.
از همین رو رئیس جمهور غنی نیز در بیانیه تلویزیونی هفته گذشته اش بار دیگر خطاب به طالبان گفت: من ازطالبان می خواهم که به صدای برحق سازمان ملل متحد، کشورهای منطقه و مردم افغانستان پاسخ مثبت بدهند و جنگ را متوقف و آتش‌بس را برقرار کنند، همچنان سازمان پیمان اتلانتیک (ناتو) و اتحادیه اروپا نیز خواهان توقف حملات طالبان و کاهش خشونت در افغانستان شده اند.
روی این اساس مردم افغانستان از طرف های درگیر جنگ به ویژه طالبان انتظار دارند تا فرصت پیش آمده را از دست ندهند، به خاطر این سرزمین و حیات هموطنان شان کوتاه بیایند و آتش بس را رعایت و به خشونت ها پایان دهند، تا اینکه همه طرف ها و در کل مسئولان نهادهای صحی کشور و نهادهای بین‌المللی، بتوانند خدمات صحی را یکسان در تمام افغانستان عرضه و این ویروس همه گیر و کشنده را، مهار سازند.

ممکن است شما دوست داشته باشید