روزنامه ملی انیس

بهتر است مشکلات را در میز مذاکره حل کنیم

هیئت های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان اذعان کردند که دور دوم مذاکرات صلح در دوحه میان دو طرف از سرگرفته شده است و شام روز دوشنبه رئیسان وبرخی از اعضای هیئت دو طرف باهم دیدار کرده و روی آجندای مذاکرات میان افغانان صحبت نمودند.
دور دوم مذاکرات صلح میان افغانان پس از دو هفته وقفه به تاریخ ۲۱ جدی میان هیئت های مذاکره کننده جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در قطر آغاز شد، اما این مذاکرات پس از یک دیدار و بحث روی آجندا میان هیئت های مذاکره کنند، متوقف شد و هیئت طالبان عازم کشور های همسایه و منطقه گردید.
هرچند مذاکرات دور دوم از آغاز به تأخیر و بن بست مواجه بود و طالبان بخاطر تسریع این روند، بیش شرط های را مطرح کرده بودند، اما حالا که این روند از سرگرفته شده باید بعد تبلیغاتی نداشته باشد، بلکه آغاز مجدد برای حل یک معضل ناتمام و روندی باشد تا منجر به آتش بس و توافق سیاسی میان دو طرف مذاکره کننده شود، زیرا نظر به اینکه طالبان میز مذاکره را بدون دلیل موجهه ترک کردند. متهم شناخته می شوند و برای دریافت دیدگاه و موضع اداره جدید امریکا پیرامون توافقنامه صلح دوحه، وقت کشی کردند که این اقدام طالبان قطعاً به نفع روند مذاکرات صلح نبوده است.
توافقنامه صلح یک سال بیش از امروز میان امریکا و طالبان در دوحه به امضا رسید که مواردی مانند خروج سربازان امریکا از افغانستان، کاهش حملات طالبان به نیروهای خارجی، آزاد سازی پنج هزار زندانی طالبان از زندان های حکومت، عدم بازگشت طالبان آزاد شده به میدان جنگ، قطع روابط طالبان با سایر گروه های تروریستی، آغاز مذاکرات میان افغانان و کاهش خشونت در سطح کشور و… شامل این توافقنامه بود. از دید رسانه های ملی و بین المللی، کشور های تسهیل کننده صلح و دولت افغانستان، تنها چهار مورد آن از جمله، خروج بخشی از سربازان امریکایی از افغانستان، آزادی بیش از پنجهزار زندانی طالب، پایان حملات بر نیروهای خارجی و آغاز مذاکرات میان افغانان، تطبیق شده که در برخی از موارد، این بندها نیز چالش های خود را داشته است، اما آنچنانیکه از روند مذاکرات انتظار می رفت، خشونت ها در کشور کاهش نیافت، بلکه از آغاز مذاکرات الی اکنون خشونت ها تشدید یافت و حملات انفجاری و ترور های هدفمند نیز بیشتر شد تا آن جایی که حکومت جدید امریکا اقدام به بازنگری توافقنامه صلح دوحه کرد تا بداند که طالبان واقعاً به تعهدات خود نسبت به توافقنامه صلح دوحه پابند هستند یا نه.
بازنگری توافقنامه دوحه، نگرانی جدی را درمیان طالبان به وجود آورده و این گروه را وادار ساخت تا به کشورهای همسایه و منطقه به دلیل آوردن فشار به حکومت جدید امریکا، سفر کنند، زیرا به باور طالبان این سفرها می تواند فشاری برحکومت جدید امریکا باشد تا مواد توافقنامه را به همان شکلی که است، بپذیرد.
بناءً حالا که مذاکرات دور دوم دوحه از سرگرفته شده، بهتر است که طالبان به جای نگرانی از عملی شدن توافقنامه صلح دوحه به نگرانی و رنج اصلی مردم افغانستان توجه نموده به آتش بس و کاهش خشونت ها تن در دهند و راه امتیاز گیری های سیاسی را از مسیر خشونت نه، بلکه از راه تفاهم و گفتگوی سازنده جستجو نمایند، مشکلات و معضلات کشور را با عقل و منطق سلیم در میز مذاکره مطرح سازند تا راه حل معقولی به آن جستجو گردد.
آغاز مجدد مذاکرات صلح دوحه، هرچند به تأخیر آغاز شد، اما آن را مردم تشنه به صلح افغانستان به فال نیک می گیرد که باید تا انجام نیک، ادامه پیدا کند و دیگر هیچ بهانه یی برای ترک آن وجود نداشته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید