روزنامه ملی انیس

برگزاری جرگه مشورتی با حضور ۳۰ درصدی زنان

 داودزی از اولویت سنجی در باره جرگه و نشست قطر خبر داد.

محمدعمر داوودزی، رئیس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح اعلام داشت که جرگه مشورتی صلح همه شمول و با حضور دست‌کم ۳۰ درصدی زنان برگزار می‌شود.

عمر داوودزی  در نخستین نشست خبری کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح گفت که تمام پیشنهادات و انتقادات احزاب سیاسی در باره جرگه مشورتی صلح در نظر گرفته خواهد شد.

او افزود که تمام ملاحظات برحق احزاب سیاسی را در روند کاری‌شان درنظر گرفته و تلاش می‌شود که پیش از برگزاری لویه جرگه‌ مشورتی صلح، اجماع سیاسی وسیع زیر چتر دولت با احزاب سیاسی بوجود آید.

رئیس دبیرخانه‌ی شورای عالی صلح بیان داشت که رهبری حکومت با اقشار سیاسی و امریکا در مورد نشست قطر و لویه جرگه مشورتی صلح در مورد این که آیا اول با طالبان در قطر نشسته و بعد درلویه جرگه شرکت کنند و یا این که اول لویه جرگه برگزار شود بعد با طالبان در قطر نشست شود، گفتگو کرده است. 

او در مورد دیدار زلمی خلیل‌زاد با رهبران حکومت و نخبگان سیاسی نیز بیان داشت که خلیل‌زاد معلومات کافی از پیشرفت‌ها در روند صلح را در میان گذاشته و به سوال‌هایی زیادی پاسخ داده است.

 در عین حال  داودزی گفت که هنوز هم برخی سوالاتی است که باید به آن پاسخ داده شود.داوودزی روابط خوب با امریکا را ضروری دانسته افزود که برای روابط خوب شریک ساختن معلومات نیز ضروری است.

به گفته داوودزی تمام اعضای شورای ولایتی که اعتبارنامه داشته باشند به عنوان اعضای لویه جرگه حق شرکت در این جرگه را دارند و همچنان تمام وکیلان پارلمان ولایت‌هایی که براساس نتایج نهایی انتخابات پارلمانی برنده اعلام شده و اعتبارنامه دریافت کرده باشند نیز در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت کرده می‌توانند، و ولایت‌هایی که نتایج نهایی آن‌ها تا کنون اعلام نشده، بعدا تصمیم گرفته خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید