روزنامه ملی انیس

برای حراست از استقلال در وجود اولاد خود حس وطندوستی ایجاد کنید

به تاریخ ۲۸ اسد ۱۲۹۸ هجری شمسی مطابق ۱۸ آگست ۱۹۱۹ میلادی ملت قهرمان افغانستان تحت قیادت غازی امان الله خان از یک قدرت بزرگ استعماری جهانی (انگلیس) به طور قهرمانانه استقلال کشور را به دست آورده که الگوی مبارزات رهایی طلبانه برای سایر دولت های تحت استعمار گردید.

در بیانیه غازی امان الله خان که به مناسبت دهمین سالروز استقلال کشور ایراد نموده بود راجع به (حفظ استقلال) چنین آمده است: (محافظه استقلال خود را چطور بنماییم. باید به قلوب اولاد خود و نسل هایی که از آنها پیدا می شود حس وطندوستی و فداکاری تولید کنیم، زیرا وقتی که فدا کار باشیم هیچ وقت استقلال از دست ما نخواهد رفت. درصورتیکه اولاد صالح شما صاحب تعلیم و تربیه باشد حاجت ریختاندن خون هم ندارد و محافظ آن معارف خواهد بود. دشمنان تان در صورتیکه اولاد جامعه فهیم و صاحب فهم باشد دست خیانت خود را به این شرف استقلال تان دراز کرده نمی توانند. پس در معارف و تعلیم بکوشید و اولاد خود را غرض تحصیل به ممالک متمدن بزرگ دنیا فرستاده و از خود دور کنید) واقعاً شاه امان الله خان شخص معارف پرور و ترقی پسند بود. متأسفانه که پلانهای عام المفنعه شاه جوان توسط دسایس دشمنان رفاه و آزادی افغانستان به موفقیت نه انجامید و عملی نگردید.  برای تنویر اذهان عامه لازم است که رسانه های همگانی درخدمت مردم قرار گیرند یعنی روزنامه ها، هفته نامه ها و مجلات دولتی و غیر دولتی «آزاد» چاپ پایتخت و مراکز ولایات به اسرع وقت (۲۴-۴۸) ساعت به سراسر کشور توزیع و رسانیده شود. و نیز شبکه های رادیو و تلویزیون مرکز و ولایات اعم از دولتی و غیر دولتی تقویه و قابل شنیدن و دیدن در سراسر افغانستان باشد. زیرا تمام جریانات و رویداد های علمی، ادبی، سیاسی اقتصادی، پارلمانی، فرهنگی ملکی، نظامی، صحی، سپورتی محیط زیست، اختراعات انکشافات، مسابقات و… پیشرفت های جهان توسط همین رسانه های همگانی پخش و نشر می‌شوند که وسیله دیدن، شنیدن خواندن و مطالعه رسانه ها و مطبوعات، مردم آگاهی حاصل نموده و آگاهانه در بازسازی وعمران، پیشرفت و ترقی کشور شان بسیج می شوند.

بناءً در این عرصه کمک و همکاری، سعی و تلاش و همآهنگی ارگان های دولتی غیر دولتی، سازمان ملل متحد اتحادیه اروپا، احزاب سیاسی سازمان های اجتماعی، جامعه مدنی، سرمایه داران ملی و سایر علاقه مندان لازم و ضروری است. لازم است تا در پرتو علم و دانش در کشور احتراماً پیشنهاد می نمایم که:

  • مقبره یا آرامگاه غازی امان الله خان که در شهرجلال‌آباد است به مانند مقبره یا آرامگاه قاید اعظم پاکستان (محمد علی جناح) اعمار و محافظت شود.
  • بعضی از شهر ها، بازار ها، مساجد، چهارراهی ها، موزیم ها، کتابخانه ها، پوهنتون ها، اکادمی ها، مکاتب، کودکستانها، پل ها، سرک ها، پارکها، تالار ها و… بنام غازی امان الله خان مسمی شود.
  • روز ۲۸ اسد که روز استرداد و استقلال افغانستان است و همه افغانها به این روز میبالند، با مراسم خاص نظامی مانند کشور های همسایه و منطقه در کابل و ولایات تجلیل گردد.
  • عبدالصمد روشن
ممکن است شما دوست داشته باشید