روزنامه ملی انیس

بحث در باره آجندا، اشتراک‌کنندگان و زمان برگزاری نشست استانبول ادامه دارد

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، می‌گوید که بحث‌ها در باره نشست استانبول جریان دارد و حکومت افغانستان نیز برای اشتراک در آن، آماده است.
محب که دیروز در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «تیم گفتگوکننده دولت افغانستان در قطر، در حال مذاکره با طالبان و امریکایی‌ها است. بحث در باره آجندا، اشتراک‌کنندگان و زمان برگزاری نشست استانبول ادامه دارد.»
به گفته او، تا اکنون گفتگوها در این موارد نتیجه‌ای نداشته و تلاش‌ها جریان دارد تا در این زمینه هر چه زودتر به توافق برسند.
محب افزود: «تا هنوز نه سر آجندا، نه سر اشتراک‌کنندگان و نه سر تاریخ نشست استانبول موافقت شده است. امیدواریم در هفته‌های آینده، چیزی برای گفتن داشته باشیم. یک توافق باید صورت بگیرد که شاید کمی زمان را در بر بگیرد.»
او هم‌چنان تصریح کرد که حکومت افغانستان آماده برگزاری انتخابات زودهنگام است و رییس‌جمهور غنی در آن انتخابات نامزد نخواهد بود.
مشاور امنیت ملی، هم‌چنان تاکید کرد که گروه طالبان هیچ تغییری نکرده و تلاش دارد تا با استفاده از زور، حکومت را به دست آورد. او گفت: «طالب تعهد به صلح ندارد و قصد دارد با وحشت ما را تسلیم بادارش بسازد.»
این در حالی است که برخی از رسانه‌ها، به نقل از منابعی گزارش داده‌اند که نشست استانبول، در شانزدهم اپریل برگزار خواهد شد. گفته می‌شود که این نشست، ۱۰روزه بوده و در آن، در باره حکومت آینده افغانستان گفتگو خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید