روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

با کنار گذاشتن تعصب و تبعیض به توانایی های زنان باور داشته باشیم

هشتم مارچ مصادف است به  روز جهانی زن که همه ساله از این روز در سراسر  جهان به انواع و اشکال مختلف نظر به فرهنگ، عنعنات، رسوم و آداب، با برپایی محافل و گردهم آیی ها یاد بود به عمل می آید.

در کشور عزیزما افغانستان نیز  در این سالهای پسین به منظور اعاده حقوق زنان و مشارکت گسترده آنان درعرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از این روز با برپایی محافل و اهدای تحایف گرامی داشت می شود. تا زنان جایگاه حقوقی خود را چه از نظر اسلام و چه از دید جامعه بشری دریابند و دوشادوش برادران شان در عمران و آبادانی کشور جنگ زده خود سهم بگیرند.

طوریکه ما همه شاهد هستیم در نوزده سال گذشته، زنان کشور توانستند با استفاده از فرصت های پیش آمده  در بخش‌های مختلف دولتی، غیر دولتی و حتی نظامی خوب بدرخشند، کارنامه ها و فعالیت های ماندگار از خود به جا بگذارند و کارهای قابل ستایش را نیز در جامعه به ویژه برای  هموطنان دردمند خود، انجام دهند.

هرچند در این مدت دشواری های زیاد فرا راه زنان کشور وجود داشت و هنوز که هنوز است مشکلات  وجود دارد، اما با آن هم دولت جمهوری اسلامی افغانستان، زمینه های زیاد را مساعد ساخت، تا زنان کشور بتوانند جایگاه خود را در جامعه سنتی افغانستان ثابت سازند.

ما در حالی از روز جهانی زن گرامیداشت به عمل می آوریم که توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان به امضأ رسید و قرار است در آینده نزدیک گفتگوهای بین الافغانی آغاز شود. که امضای این توافقنامه واکنش های را برانگیخته و زنان افغانستان منحیث نیم پیکر از جامعه ما، نگران اند که دستاورد های نوزده سال گذشته به ویژه حقوق زنان در این روند چه خواهد شد، هرچند دولت افغانستان همواره تأکید نموده که به هیچ وجه دستاورد های این همه سالهای گذشته به ویژه حقوق زنان قربانی پروسه صلح نخواهد شد. اما با آن هم مذاکرات پشت درهای بسته و امضای توافقنامه در عدم حضور نمایندگان دولت و اضافه روی سخنگویان گروه طالبان پیرامون آینده سیاسی کشور، باعث نگرانی مردم افغانستان به خصوص زنان گردیده است.

بناءً اگر ما به تاریخ افغانستان نظر اندازیم در خواهیم یافت که زنان توانای این سرزمین کارنامه‌های درخشانی در عرصه های فرهنگی، اقتصادی، ادبی و سیاسی از خود به میراث گذاشته و حتا در جبهات دفاع از کشور و ارزشهای ملی و اسلامی، دوشادوش برادران شان در مقابل بیگانگان و متجاوزان، جنگیده و یا هم مدد رسان بوده اند. اما متأسفانه در نزد بعضی از افراد جامعه که از علم بهره ای چندانی ندارند و دچار فقر فرهنگی اند و یا هم زیر بار رسوم و عنعنات ناپسند رفته به زنان که مادر ، خواهر، همسر و دختر اند خشونت را روا می‌دارند. در حالی که در جوامع پیشرفته بشری، تجربه های علمی و عملی زنان و مردان را دو روی یک سکه میدانند و مهمتر از همه با ظهور دین انسان ساز اسلام، با تمام رحمت و مهربانی بی بدیل پیام آورش، همه چیز دگرگون می شود، خداوند سبحان به پیامبر بزرگوارش دختری عطا می کند تا او با رفتار پر از عاطفه با دخترش، زن را اصالتی دوباره ببخشد، پیامبر رحمت در آن زمان و شرایط با چه مشکلاتی توانست سنت های نا روای عرب آن وقت را در مورد زنان، ریشه کن کند که دین اسلام در چنین شرایطی به دفاع از حقوق زنان می پردازد و ماهیت انسانی زن و مرد را یکسان می داند و ملاک برتری را تنها در تقوا و پرهیزگاری معرفی می کند نه در جنسیت. باید تعصب، تبعیض و برتری جویی را کنار گذاریم و به توانایی زنان که مادر ، خواهر، دختر و همسر اند، باور داشته باشیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید