روزنامه ملی انیس

با خروج نیروهای آمریکایی، افغانستان با تهدید جنگ داخلی رو به رو می‌شود

حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان هشدار داده که پس از آمادگی آمریکا برای خروج از این کشور، افغانستان با تهدید واقعی جنگ داخلی رو به رو شده است.
محب در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت دولت افغانستان هم برای صلح و هم برای جنگ آماده می‌شود و همه تلاش خود را برای کاهش تهدید واقعی جنگ داخلی در این کشور به کار می‌برد.
او گفت دولت افغانستان همه تلاش خود را می‌کند تا به مذاکرات صلح فرصت دهد و از طالبان هم خواست که با حسن نیت مذاکره کنند.
مشاور امنیت ملی افغانستان طالبان را متهم کرد که انتظار دارد مردم افغانستان به حاکمیت این گروه تسلیم شوند.
او تصریح کرد که پشتیبانی هوایی آمریکا اکنون برای نیروهای امنیتی افغانستان در میدان نبرد علیه طالبان بسیار مهم است.
البته شماری از تحلیلگران بدین باورند که افغانستان هم اکنون درگیر یک جنگ داخلی است و اگر روند صلح این کشور با شکست مواجه شود با خروج نیروهای آمریکایی این جنگ تشدید خواهد شد.
این اظهارات محب در حالی مطرح می‌شود که بیش از پنج هفته از آغاز مذاکرات بین الافغانی در قطر می‌گذرد اما دو طرف تاکنون نتوانسته‌اند روی طرزالعمل مذکرات در حالی به توافق برسند که سطح خشونت‌ها در سراسر افغانستان به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
پس از آغاز این روند، موجی از خشونت‌ها در افغانستان آغاز شد. طرفین پس از آغاز مذاکرات صلح یکدیگر را به افزایش خشونت‌ها متهم کرده است.
روز گذشته زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هم تاکید کرد که ادامه خشونت‌ها می‌تواند روند صلح، توافقنامه آمریکا و طالبان و این درک بنیادی را که برای جنگ راه حل نظامی وجود ندارد، تهدید کند.
براساس توافقنامه آمریکا و گروه طالبان که در ماه حوت سال گذشته در دوحه امضا شد، قرار شد نیروهای آمریکایی تا ماه می سال ۲۰۲۱ تمامی نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند.
هرچند مقامات نظامی آمریکا بارها این روند را مشروط خوانده‌اند اما دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان حتی پیشتر از این تاریخ تاکید کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید