روزنامه ملی انیس

با تشدید خشونت ها روند صلح را به بن بست نکشانید

افزایش ناامنی‌ها، جرایم جنایی و تروریستی، حضور طالبان در شاهراه‌ها، زمزمه خروج زودهنگام قوای امریکایی و همچنان گنگ بودن سرنوشت روند صلح کشور مستقیماً بر زندگی مردم تاثیر گذاشته و آنان را هراسان ساخته است.
اخیراً رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد که تا پیش از جشن کرسمس نیروهای امریکایی را از افغانستان بیرون می‌کند.
بیشتر از هشت ماه از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان گذشته است. حدود یک‌ماه پیش نخستین نشست مذاکرات میان‌افغانی بین هیئت گفتگو کننده دولت و نمایندگان گروه طالبان برگزار گردید.
با این همه هنوز سرنوشت صلح در افغانستان روشن نیست. از یک‌طرف پیچیده بودن و به بن‌بست رسیدن روند صلح و از ‌طرف دیگر ناامنی‌ها حملات انفجاری و تهاجمی در شهرهای کشور، وضعیت زندگی شهروندان را در شهرها و روستاها با چالش مواجه کرده است. شمار زیادی از شهروندان مجبور به ترک کشور شده‌ خانه و داشته‌های‌شان را با قیمت پایین به فروش گذاشته‌اند
خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان، آنچه که دونالد ترامپ اعلام نموده است، منوط به شرایط خاصی می باشد. مارک میلی لوی درستیز اردوی ایالات متحده این موضوع را مرتبط به رعایت شرایط قرارداد دوحه توسط طالبان خوانده است
مارک میلی لوی درستیز اردوی ایالات متحده امریکا، در گفتگویی با شبکه تلویزیونی «ان پی آر» گفته است که خروج کامل ۴۵۰۰ سرباز امریکایی از افغانستان، فقط درصورتی عملی خواهد شد که طالبان بخشی از توافقنامه دوحه را عملی کرده و خشونت های خود را در افغانستان به وضاحت کاهش بدهند. همچنان پیشرفت در مذاکرات بین الافغانی صلح با طالبان نیز یکی از شرایط تطبیق خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان می باشد
یورش طالبان به هلمند و انفجار موتر بمب در ولایت غور با محکومیت جهانی و منطقه‌یی روبرو شد.
دبیرکل ناتو و نماینده ویژۀ امریکا برای صلح افغانستان از افزایش خشونت‌ها ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواستند که به تعهدات‌شان عمل کنند.
گفتنیست طالبان در هفته گذشته حملات سنگینی را بر لشکرگاه و مناطق همجوار هلمند آغاز کردند. در نتیجۀ این حملات هزاران تن از باشندگان محل آواره شده و ده‌ها تن کشته و زخمی گردیدند. به تعقیب آن روز یکشنبه ۲۷ میزان مرکز ولایت غور شاهد انفجار شدید بود که در آن ۱۵ تن شهید و حدود ۱۵۱ تن دیگر زخمی شدند. این حمله نیز به واکنش نهاد های ملی و بین المللی مواجه گردید.
زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا در تویتر عنوان کرد، او و جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان چندین نشست را با طالبان داشته‌اند.
وی اظهار کرد: ما توافق کردیم تا به شروع مجدد اقدامات از طریق پایبندی سفت و سخت به اجرای تمامی عناصر توافق امریکا و طالبان و تمامی تعهدات ایجاد شده بپردازیم.
وی افزود: در حال حاضر تعداد بسیار بالایی از افغانها دارند جانشان را از دست می‌دهند. با این شروع مجدد ما انتظار داریم این خشونت به میزان چشمگیری کاهش یابد.»
یینس استولتنبرگ» منشی عمومی سازمان ناتو در توئیتی اظهارداشت که طالبان به تعهدات خود عمل کند و خشونت‌ها را کاهش دهد.
وی در توئیت خود از دیدار با «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان خبر داد، اما مکان این گفتگو را مشخص نکرد.
استولتنبرگ تاکید کرده است که خشونت‌ها در افغانستان پذیرفتنی نیست و باید طالبان به تعهدات خود عمل کنند.
منشی سازمان ناتو گفت که مذاکرات کنونی صلح در قطر برای افغانستان فرصتی را فراهم کرده است که همه طرف‌ها از آن باید استفاده کنند.
وی همچنین تصریح کرد که سازمان ناتو به تعهداتش در برابر امنیت افغانستان متعهد است.
استولتنبرگ چندی قبل نیز ضمن درخواست از طالبان برای کاهش خشونت‌ها، اظهار داشت که شرایط کنونی در افغانستان شکننده است.
ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز ضمن ابراز نگرانی از اوضاع افغانستان اظهارداشت که امیدوار است در مذاکرات دوحه طرف‌ها به کاهش خشونت‌ها و دستیابی به صلح توافق شود.
وی گفت که هیئت‌های مذاکره کننده دولت افغانستان و طالبان درباره اصول و دستورکار مذاکرات در حال گفتگو هستند اما باید توجه داشت که افزایش خشونت‌ها در این کشور اوضاع سیاسی و نظامی را پیچیده‌ و نگران کننده می سازد.
زاخارووا تاکید کرد که روسیه انتظار دارد که در آینده نزدیک طرف‌ها در افغانستان به اجماع برسند و به زودی مذاکرات صلح با هدف پایان یافتن خشونت و دستیابی به صلح آغاز شود.
درگیری‌های شدیدی در یک هفته اخیر بین دولت افغانستان و طالبان در هلمند ادامه دارد و برخی از کارشناسان معتقدند که افزایش خشونت‌ها بر روند صلح قطر اثر منفی خواهد گذاشت.
نمایندگی سازمان ملل (یوناما) نیز در بیانیه‌ای خواستار کاهش فوری خشونت‌ها در افغانستان شده است.
وی تاکید کرده بود که هر نوع تاخیر در آغاز مذاکرات بین‌الافغانی سبب تضعیف تلاش‌های بین‌المللی برای حل بن‌بست صلح در افغانستان می‌شود.
چند روز پیش امریکا در حملات هوایی علیه طالبان در آغاز حمله به هلمند مشارکت کرد؛ حمله‌ای که در جریان آن نیروهای طالبان چند پوسته یی را تصرف کرده و به مرکز ولایت نزدیک شدند.
در توافق ماه حوت سال گذشته امریکا و طالبان عنوان شد، نیروهای خارجی تا می ۲۰۲۱ افغانستان را در ازای تضمین‌های ضد تروریزم از سوی طالبان ترک خواهند کرد.
کارشناسان با توجه به محکومیت داخلی و جهانی حملات طالبان بر هلمند می‌گویند که یورش طالبان بر هلمند مواضع حکومت را در برابر طالبان تقویت کرد.
خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و تشدید خشونت ها در این کشور در حالی سبب نگرانی مردم شده که به تازگی رابرت اوبراین، مشاورامنیت ملی امریکا ، گفته است که در دو ماه اول سال نومیلادی، تعداد نیروهای این کشور در افغانستان تا حدود دوهزارو پنجصد نفرکاهش خواهد یافت.
گزارش ها حاکی از آنست که رابرت اوبراین درکنفرانس مجمع امنیتی آسپن گفته است: ما در اوایل سال آینده (میلادی) می خواهی تعداد نیروهای خود را در افغانستان٬به دوهزارو پنجصد نفر کاهش دهیم.
گفته های این مقام ارشد امریکایی٬ می تواند عکس گفته های دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا باشد که در جریان مبارزات انتخاباتی خود بار ها گفته است: تمامی عساکرامریکایی تا شب کرسمس (۲۵ دسامبر ۲۰۲۰) افغانستان را ترک خواهند کرد و به خانه خواهند آمد.
مگر گفته های مشاور امنیت ملی امریکا٬می تواند نفی کنندۀ گفته های ترامپ باشد٬ ترامپ از بیرون شدن تمامی عساکر حرف می زند مگر ‹اوبراین› مسئله خروج را طرح نکرده است٬بل از کاهش نیروها در افغانستان خبر می دهد.
ترامپ که بازگشت نیروهای نظامی این کشور به امریکا ازجمله وعده‌های مهم انتخاباتی او بوده است پیشتر گفته بود که نوامبر ۲۰۲۰ شمار نظامیان امریکایی درافغانستان به ۴ هزار تا ۵ هزار نیرو کاهش می‌یابد.
اوبراین هم گفته است زمانی که ترامپ به قدرت رسید، بیش از ۱۰ هزار نظامی امریکایی در افغانستان حضورداشتند ، اما امروز این رقم به کمتر از پنجهزار نفر رسیده است و تا اوایل سال ۲۰۲۱ به دوهزارو پنجصد نفرکاهش خواهد یافت.
شماری از آگاهان سیاسی در افغانستان و دیپلماتان شماری از کشور ها منجمله چین و روسیه٬باور به این دارند که ترامپ برگه خروج از افغانستان را٬ دستآویز مبارزات انتخاباتی خود قرار داده است وخود را با آن تبلیغ می کند و این باعث شده است که در مورد سیاست امریکا در قبال افغانستان ومنطقه ٬میان امریکاییان چنددستگی وجود داشته باشد.
روی این اساس مردم افغانستان دارد امید خود نسبت به روند صلح را از دست می دهند. زیرا نه تنها تلاش های داخلی، بلکه تلاش های دیپلماتیک نیز تا این دم کار را به جای نکشاند، اما مردم افغانستان همانگونه که تصمیم بزرگی را در لویه جرگه مشورتی صلح پیرامون رهایی پنج هزار زندانی طالب به دوش گرفتند که یقیناً این تصمیم ساده نبوده و حالا نیز از طالبان می خواهند که مطابق توافقنامه دوحه که با امریکاییان امضا کردند، خشونت ها را کاهش دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید