روزنامه ملی انیس

با اعلام آتش بس، مذاکرات میان‌افغان‌ها آغازخواهدشد

مدتی است که راجع به مسایل افغانستان پیشرفت خوبی دریک اجماع بین المللی اروپا،چین، روسیه وامریکا صورت گرفته زیراموضوع این کشور پیچیدگی زیاددارد. مسئله داخلی ، منطقوی ،موجودیت قوای بین المللی، امریکاوناتو و جنبه بین المللی که دارد.به این اساس درافغانستان یک اجماع بین المللی به وجودآمده امادرسطح منطقه پیچدگی هایی هنوزهم وجود داردکه به یک اجماع کلی باید رسید. این درحالیست که رهبران سیاسی افغانستان و هیئت دفتر سیاسی طالبان، در حاشیۀ مراسم گرامی‌داشت از صدمین سالروز روابط دیپلوماتیک روسیه و افغانستان، روی مذاکرات صلح و ختم جنگ در افغانستان بحث و گفتگو کردند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت کشورش به این نتیجه رسیده است که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد. تنها می‌توان با به کارگیری ابزارهای سیاسی و دیپلوماتیک صلح را در این کشور برقرار کرد. جان بس سفیرایالات متحده امریکادرواکنش به این نشست گفت که کشورش درتلاش انحصار روندصلح نبوده است، بسیاری ازکشورهامی توانند نقش شان را دراین روند بازی کنند.ازهرگونه تلاشی که این روندراتقویت وبه سوی بخش سازنده آن میان گروه های بین الافغانی همه شمول وبخش بزرگترجامعه است، ببرد استقبال می کنیم. یکی ازچالشها دراین مقطع زمانی این است که افغانهازمان دشواری راپشت سرگذشتانده اند.تایک گروه همه شمول راترتیب دهندتاازیک بخش بزرگ جامعه نمایندگی کند. شامل حکومت وافغانهای دیگر می شود.ازین رومااین دیدراکه نشست ماسکو می تواند سودمند باشد بازنگاه می داریم و می بینیم چه خواهدشد. طالبان می گویندادامه جنگ وابسته به بودن نیروهای بین المللی درکشوراست درحالی که این نیروهاازمردم افغانستان پشتیبانی می کنند. این چیزیست که ملابرادر دربیانیه کوتاه اش درماسکوبیان کرد. اوگفت که حضورنیروهای امریکایی مانع دربرابرصلح است ملابرادر نظرخودش راگفت اماحکومت افغانستان، مردم افغانستان ونیروهای افغان که باآنان ازنزدیک کارمی کنیم به پیشنهادآنان گوش خواهیم داد.درحالی که مذاکرات صلح با طالبان در سال ۲۰۰۷ منحیث راه حل سیاسی برای ختم جنگ افغانستان مطرح شد، اما با گذشت ۱۲ سال تلاش‌های حکومت افغانستان و امریکا برای مصالحه با طالبان تااکنون به نتیجه‌ای نرسید. رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا در جریان کارزار انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۶ تعهد کرد که پس از پیروزی در انتخابات، جنگ طولانی امریکا را در افغانستان پایان خواهد داد.ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ مذاکرات رو در رو را با طالبان آغاز کرد و تا اکنون زلمی خلیل زاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان کم از کم ده بار با نمایندگان طالبان، به شمول ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار وبه مذاکره پرداخت. درآخرین دورمذاکرات زلمی خلیل‌زاد، نمایند‌ۀ ویژۀ وزارت خارجۀ امریکا برای صلح افغانستان، از طالبان خواسته بود که پیش از امضای هرگونه توافق باید یک آتش‌بس ده روزه اعلام کنند. روزنامۀ والستریت ژورنال امریکایی نوشته است که رهبری سیاسی طالبان در شورای کویتۀ پاکستان از آتش‌بس یک هفته‌یی در روند مذاکرات صلح پیشتبانی کرده‌اند.برخی از فرماندهان پیشین طالبان نیز توافق آتش‌بس از طرف  طالبان را تأیید می‌کنند.اما آگاهان باور دارند که آتش‌بس یک هفته‌یی معنا و مفهوم برای برقراری صلح ندارد.

اما می‌تواند برای دوباره آغاز مذاکرات امریکا طالبان یک امتیاز برای گروه مذاکره کنندۀ واشنگتن محسوب شود. زیرا طالبان هنوز مذاکرات بین‌الافغانی را در برنامۀ خود جای نداده‌اند.گفته می شودکه بالای آتش بس یک هفته‌یی توافق صورت گرفته است اما مشروط بر این که اول باید موافقت‌نامه بین امریکایی ها و طالبان امضا شود و بعد آتش بس عمومی برای مدت کوتاه اعلان شود.”هرچند فرماندهان نظامی طالبان پیش از این مخالف این آتش بس بوده‌اند ولی گفته می‌شود که اکنون آنان نیز به آتش بس کوتاه مدت تن داده ‌اند.

یک منبع نزدیک به طالبان می گوید اگر مذاکرات خوب پیش برود امکان دارد که آتش بس تمدید شود اما اگر نتیجه نداشته باشد آتش بس نیز تمام خواهد شد.  گفتگوهای غیر مستقیم نیز بین امریکایی ها و طالبان جریان دارد و انتظار می‌رود که به زودی زمان و مکان امضای توافق‌نامه بین دو طرف روشن شود. با اعلام آتش بس، مذاکرات میان‌افغان‌ها نیز آغاز می‌شود. با این حال تا هنوز حکومت و سیاسیون کشور روی تشکیل هیئت گفتگو کننده صلح به توافق نرسیده اند.اماسخنگویان دولت می‌گویندکه هرگاه طالبان آماده مذاکره بادولت افغانستان گردند،حکومت هیئت مذاکره کننده رامعرفی وآماده مذاکره خواهدساخت.

مایکل والتز، نمایندۀ جمهوریخواه مجلس نمایندگان ایالات متحده شمولیت حکومت افغانستان را در مذاکرات صلح “ضرورت مطلق” می‌داند.اگر طالبان مایل به پذیرش آن نیستند، این مشکل خودشان است. یگانه راه ختم جنگ در افغانستان، مفاهمۀ سیاسی است.در آخرین روزهای ۲۰۱۹، زلمی خلیل زاد با مقام‌های افغان و پاکستانی دیدار کرده و به نظر می‌رسد که گفتگوهای صلح وی با نمایندگان طالبان در قطر به نتیجه مطلوب برسد. انتظار‌ها چنین است که سال ۲۰۲۰ شاهد آتش بس در افغانستان و آغاز مذاکرات بین الافغانی به ویژه میان طالبان و حکومت افغانستان باشد و زمینه برای صلح پایدار در این کشور فراهم شود.

 مردم ما خواهان صلح با عزت و پایدار می‌باشند و باید کشورهای منطقه دراین زمینه افغانستان را همکاری صادقانه نمایند. مردم افغانستان آرزودارند، طالبان پیش از همه باید نشان دهند که یک گروه افغانی  هستند و به صلح بین الافغانی بدون اعمال سلطه و نفوذ کشورهای خارجی، اعتقاد دارند. مذاکرات بین الافغانی همه شمول،آتش بس ودست یافتن به صلح باتوافق تمام افغانها ازمولفه های اصلی به شمارمی‌روندتابتوان درباره سرنوشت آینده کشورخود تصمیم گرفت. درحالی که مردم افغانستان ازبرنامه صلح ایالات متحده امریکاوتلاشهای این کشور به ویژه تلاشهای زلمی خلیل زادنماینده خاص ایالات متحده امریکاقدردانی می نمایند.  می گویند به اصل مذاکره وگفتگوهای بین‌الافغانی برای دست یافتن به یک صلح دوام داروعادلانه باورمنداند. مردم کشوربا استقبال از تلاش‌ و گفتگوهای صلح که از طرف نهادها و کشورهای مختلف صورت گرفته است، می‌گویند: این نشست‌ها امیدواری را برای ایجاد گفتگوهای داخلی میان حکومت و طالبان، افزایش داده است؛ زیرا طرف‌های درگیر در جنگ، حکومت افغانستان و طالبان هستند. آگاهان امورسیاسی می گویند تازمانی که طرف‌های درگیر جنگ به صورت مستقیم گفتگو نکنند، نشست‌های رسمی غیرداخلی تأثیر ‌چندانی نداشته وضمانت  اجرایی نخواهدداشت.  چنانکه همزمان با مذاکرات صلح، جنگ در هرگوشه کشور شدت گرفته است و طالبان برای امتیازگیری جبهات جنگ را داغ نگه‌می دارند.گروه‌های تروریستی بیشتر از این‌که خطری به کشورهای منطقه باشند، هشدار جدی به مردم افغانستان هستند و قربانی پیهم از مردم ما می‌گیرند، به همین نسبت است که تأکید مردم بر گفتگوی مستقیم طالبان با حکومت را دارند تا جنگ مرگبار چندین ساله دراین کشوربه طوردوام دارمتوقف وصلح سراسری درجامعه حاکم گردد.

د- میم

ممکن است شما دوست داشته باشید