روزنامه ملی انیس

بااجماع ملی به حل معضل افغانستان بپدازیم

روند مذاکرات صلح افغانستان با گذشت هر روز پیچیده و پیچیده تر می شود، شماری از کشورها در تلاش اند تا از این روند به سود خود، بهره یی ببرند، زیرا موقعیت خوب جغرافیایی، مواد خام معدنی و طبیعت خدا داد افغانستان، همواره مورد توجه کشورهای قدرتمند جهان قرار داشته و این کشورها برای تسخیر ونفوذ این خطه حساس جغرافیایی بارها به رقابت پرداخته و به گونه مستقیم و غیر مستقیم در جنگ های نیابتی نیز دخیل بوده اند. موضوعی که از علت های اساسی شعله ور بودن آتش جنگ در افغانستان محسوب می شود.
بنابر همین موضوعات منطقه یی و جهانی است که افغانستان هیچگاهی از مداخلات بیرونی ها در امور داخلی اش در امان نبوده، هر گونه روند ملی گرایانه بین الافغانی از جمله روند صلح را نیز به چالش کشانیده است.
حالا که ایالات متحده امریکا و یاران بین المللی اش دارند افغانستان را ترک می کنند، شماری از کشورها به ویژه پاکستان در تلاش است تا با استفاده از فرصت، سناریو های تکراری خود را به بهانه مذاکرات صلح در این کشور تطبیق کنند، سناریو ها و برنامه هایی که اصلاً هیچگاهی کارایی نداشته و مورد قبول مردم افغانستان نیز قرار نگرفته است.
حالا این مسئله واضح و روشن است که پاکستان با افغانستان نه تنها روی معضل تاریخی و جغرافیایی، بلکه پیرامون راه های ترانزیتی، تجاری و بنادر آبی نیز دچار تنش است، اما پاکستان باید این حقیقت را در رابطه به خودش بپذیرد که در امورد اخلی افغانستان مداخله می کند، زیرا هیچ مسئله در شرایط کنونی که جهان به یک دهکده مبدل گردیده، نیست که پنهان بماند.
اخیراً منابع نزدیک به حکومت پاکستان خبر دادند که اسلام آباد پس از انتقاد حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان از پاکستان در ننگرهار، تماس های رسمی خود را با این مقام افغان ،قطع کرده است، گرچه حمدالله محب در واکنش به گزارش ها درباره قطع رابطه پاکستان با وی، گفت که پاکستان به جای قطع رابطه با ما، رابطه خود را با طالبان قطع کند، اما به تاریخ نهم جوزا پاکستان از محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان رسماً دعوت کرد تا از اسلام آباد دیدن کند که این سیاست یک بام و دو هوای پاکستان و اقدامات پیش رویش پیرامون صلح افغانستان، پرسش برانگیز است که پاکستان این بار چه اهدافی را می خواهد دنبال کند.
بناءً این مسئله اظهر من الشمس است که سران گروه طالبان در داخل پاکستان به سر می برند و پاکستان از نفوذ قابل ملاحظه یی بر آنان برخوردار است، به گونه مثال هر زمانی که مذاکرات بین الافغانی دوحه به بن بست مواجه می شد، هیئت مذاکره کننده طالبان به پاکستان سفر می کرد و بعد از برگشت از پاکستان در موضع این گروه تغییراتی دیده می شود که این خود نشانگر آن است که پاکستان در قضایای افغانستان فعال است و هر از گاهی به دنبال اهداف ستراتیژیکش در این کشور می باشد.
بناءً در شرایط کنونی باید تمام جناح ها در تبانی با حکومت، قضایا را زیرکانه دنبال کنند، زیرا افغانستان خانه مشترک تمام افغانان است و خون های زیادی به خاطر استحکام نظام و بقای افغانستان مستقل، آزاد و سربلند ریخته شده است و حالا پاکستان با این اقدامات خود می خواهد که در حقیقت ژاندارم بودن خود در منطقه را به رخ امریکا بکشاند و رشته نا تنیده صلح را به دست خود بگیرد تا به اهداف اصلی خود که در این همه سال ها به دنبال آن بود، برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید