روزنامه ملی انیس

ایجاد قول اردوی جدید انتظاری که پایان یافت

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در دیداری که شام روز سه شنبه گذشته با بزرگان قوم ازبیک و ترکمن داشت، از ایجاد قول اردوی جدید برای تأمین امنیت هرچه بیشتر شمال، شمال شرق و شمال غرب خبر داد و خاطر نشان ساخت که تأمین امنیت این ولایت ها در اولویت کاری حکومت و  مدیریت جدید وزارت های دفاع و داخله است.

رئیس جمهور غنی در حالی از ایجاد قول اردوی جدید در شمال وشمال شرق کشور خبر می دهد که ولایت های جوزجان، سرپل به خصوص فاریاب که به دروازه شمال مسمی است، روز های سخت و طاقت فرسایی را سپری می کنند و شماری از باشندگان ولایت فاریاب به ویژه ولسوالی های، قیصار و المار از اثر نا امنی های اخیر، خانه و کاشانه شان را ترک و در شهر مزارشریف به حالت اسفباری به سر می برند.

اگر چه باشندگان این ولایت  ها از جمله شهروندان‎اند که همواره در تحکیم نظام و آرامش کشور قربانی های بی شماری داده اند، اما در این اواخر روزهای سخت و دشواری را سپری می کنند ودر محاصره نظامی و اقتصادی قرار دارند.

گزارشها حاکی از آنست که چندی قبل باشندگان سرحوض ولسوالی پشتونکوت ولایت فاریاب مدت سه ماه در محاصره گروه طالبان قرار داشتند که در نبود مواد غذایی و به خاطر زنده ماندن از گوشت اسپ استفاده می کردند و بعد از جان باختن چند تن از اثر گرسنگی در این منطقه، نیروهای شجاع کماندو، با گرفتن روزه نفلی، سهم نان شانرا به مردم توزیع کردند، در حالیکه پیش از سالهای جنگ و نا امنی، تمام افغانستان را از لحاظ مواد خوراکی(غله باب) ولایات شمال افغانستان اکمال می کرد.

روی این اساس ایجاد قول اردوی جدید در ولایت های شمال و شمال شرق کشور به گفته رئیس جمهور غنی یکی از اولویت های کاری حکومت وحدت ملی می باشد.

زیرا تأمین امنیت ولایت های شمال، شمال شرق و شمال غرب علاوه بر رشد اقتصادی این مناطق در راستای تطبیق پروژه های عمرانی مانند: سرک حلقوی، امتداد خطوط آهن، تطبیق پروژه  های منطقوی و… نهایتاً اثر گذار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید