روزنامه ملی انیس

اولویت توافقنامۀ صلح، کاهش خشونت‌ها

با افزایش خشونت‌ها در افغانستان،اتحادیه اروپا از طالبان می‌خواهد که بر بنیادتوافقنامۀ صلحی که اخیراً میان ایالات متحده امریکا و طالبان به امضا رسید، خشونت‌ها را در افغانستان کاهش دهند. اتحادیه اروپا در حالی نگرانی‌اش را پیرامون تشدید جنگ و خشونت در این کشور ابراز می‌دارد و از طالبان می‌خواهد که خشونت‌ها را کاهش دهندکه همزمان با تشدید جنگ از سوی طالبان در شماری از ولایت‌ها؛ بربنیاد گزارش‌ها هیئت سه نفری این گروه نیز به کابل آمده تا به منظور رهایی زندانیان طالب با مقامات در کابل گفتگو کند. هرچند نظر به شدت و از سرگیری جنگ از سوی طالبان قرار روند رهایی زندانیان این گروه موقتاً متوقف شده بود، اما رهایی شمار دیگری از زندانیان به خاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در شماری از ولایت‌ها مانند: پروان، بغلان و بلخ آغاز شده و در ولایت‌های دیگر نیز ادامه خواهد داشت.

آگاهان امور به این باور اند که اگرجنگ‌ها فروکش نکند و روند رهایی زندانیان ادامه یابد این روند قطعاً به نفع منافع ملی نخواهد بود، زیرا احتمال می‌رود که زندانیان رها شده طالب دو باره به میدان‌های جنگ برگردند. نگرانی این آگاهان پیرامون رهایی زندانیان طالب،پیش از آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی، برقراری آتش بس پایدار، قابل دقت است.

این مسأله اظهرمن‌الشمس است که مردم افغانستان تشنه صلح اند و یکی از اولویت‌های کاری دولت افغانستان نیز برقراری صلح و ثبات دایمی در کشور می‌باشد، اما صلح موقتی، زودگذر و غیرعادلانه را نمی‌پذیرند، بلکه آرزو دارند تا روند رهایی زندانیان طالب سرآغاز روند گفتگوهای رو در رو میان هیئت مذاکره کننده دولت افغانستان و گروه طالبان، همچنان منجر به آتش بس دایمی و توافق سیاسی جامع در کشور گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید