روزنامه ملی انیس

انتظار مردم افغانستان  از روند گفتگو های صلح

پس از انتقادهای گسترده از حکومت افغانستان در پیوند به مذاکرات صلح، ریاست‌جمهوری هیئتی را جهت گفت‌وگوی مستقیم با طالبان معرفی کرد.

عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، محمد میرویس بلخی وزیر معارف، حسینه صافی، وزیر اطلاعات و فرهنگ، عبدالتواب بالاکرزی، معین وزارت تحصیلات عالی، داکتر عالمه، معین وزارت مهاجرین و عودت کنندگان، جنرال عبادالله عباد، معاون ریاست عمومی امنیت ملی، شاه گل رضایی، عضو ولسی جرگه، عطالله لودین، عضو شورای علما، شمیم خان کتوازی، والی پکتیا، عبدالله عطایی، عضو ستره محکمه، توریالی غیاثی، رئیس امور فرهنگی وزارت امور خارجه و عبدالحکیم منیب، معین وزارت حج و اوقاف اعضای هیئت ۱۲ نفرۀ حکومت هستند.

هیئت مذاکره‌کنندۀ حکومت به پیشنهاد نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور صلح افغانستان گزینش گردیده است. زلمی خلیل‌زاد در سفرش به کابل، از رئیس‌جمهوری خواست که هیئت تازه‌یی را معرفی نماید تا با طالبان وارد گفت‌وگو و مذاکره شوند. رئیس‌جمهور غنی، مذاکرات گسترده را با رهبران سیاسی و شخصیت‌های مطرح و با نفوذ، آغاز کرد و در نتیجه، دست به گزینش شماری از چهره‌های مطرح به عنوان تیم مذاکره‌کننده زد. نمایندگان امریکا پس از ماه‌ها مذاکره با طرف‌های ذیدخل به این نتیجه رسیدند که باید تیم تازه‌یی شکل گیرد و برای مذاکرۀ مستقیم با نمایندگان طالبان آماده شود.

هرچند هیئت مذاکره کننده از سوی شمار از منتقدان حکومت وحدت ملی به باد انتقاد گرفته شد، زیرا به گفته آنان در تیم حکومت، نمایندۀ احزاب، جریان‌های سیاسی و جامعۀ مدنی وجود ندارد. اما رئیس‌جمهوری در کنفرانس ژنیو در سویس با اشاره به طرح روند صلح حکومت  با طالبان اعلام کرد که مذاکرات صلح به نتیجه می‌رسد و اما نیازمند زمان و فرصت است. او خطاب به نمایندگان جامعۀ جهانی گفت که رسیدن به صلح نهایی نیازمند پنج سال زمان است.

مذکرات صلح بخش مهم کنفرانس ژنیو را تشکیل می‌داد. حکومت افغانستان در حضور نمایندگان ارشد کشورهای جهان به حراست و پاسداری از قانون اساسی، آزادی بیان، فعالیت آزاد نهادهای جامعۀ مدنی، حقوق بشر، حقوق زنان و ادغام طالبان در نظام مبتنی بر دموکراسی و قانون اساسی پافشاری کرد. اما طالبان بی‌درنگ با نشر اعلامیه‌یی، مذاکره با «حکومت کابل» را «ضیاع وقت» خواندند.

 طالبان باردیگر به مذاکره‌ و گفت‌وگو با امریکایی‌ها تأکید ورزیدند. اما هیئت امریکایی بر مالکیت مذاکرات صلح به دست افغان‌ها تأکید می‌کند. الیس ویلز معاون وزیر خارجۀ امریکا در ژنیو گفت که آنها در تلاش تسهیل و کمک به روند صلح با مالکیت افغان‌ها هستند؛ مذاکره و گفت‌وگو مسوولیت خود افغان‌هاست.

اصرار حکومت افغانستان برای داشتن نقش رهبری در مذاکرات صلح که بدون شک حق حکومت و مردم افغانستان است و بی‌علاقگی طالبان به مذاکره با حکومت وحدت ملی، باردیگر مذاکرات تازه جان ‌گرفته را به بن‌بست کشانیده است. حکومت افغانستان درحالی از مالکیت پروسۀ صلح سخن می‌زند که در هیچ نشستی که در مدت سه ماه با طالبان صورت گرفته، شرکت نداشته اند.

 نمایندگان امریکا مذاکرات مفصلی با هیئت طالبان، پاکستان و دیگر کشورهای منطقه در اسلام‌آباد، دبی و دوحه داشته‌اند. در این مذاکرات، طرف‌ها به یک‌سلسله توافقاتی هم دست یافته‌اند. زلمی خلیل زاد مذاکره‌کنندۀ ارشد امریکا به واشنگتن رفته تا یکجا با مقامات کشورش روی تصمیم‌گیری‌های بعدی کار نماید.

بناءً مردم افغانستان که قربانی اصلی جنگ چهار دهه در افغانستان هستند، انتظار دارند که هیچ تصمیمی در پشت در های بسته بدون نماینده حکومت وحدت ملی که بدون شک از مردم افغانستان نمایندگی می کند، اتخاذ نگردد بلکه در تمام عرصه ها نمایندگان حضور و قضایا با مردم افغانستان شریک ساخته شود.

احمد نوید

ممکن است شما دوست داشته باشید