روزنامه ملی انیس

انتظارت از دور هفتم گفتگوها

به درازا کشیدن روند گفتگو های صلح ونشست های متعدد شماری از کشور های منطقه و جهان در عدم حضور نمایندگان دولت افغانستان با طالبان، واکنش هایی را به همراه داشته است.

هرچند یکی از آرزو های دیرینه یی مردم افغانستان ختم جنگ وبرقراری صلح و ثبات دایمی در این کشور است، اما آنچنانیکه مردم افغانستان از حوادث و ناهنجاری های گذشته که با آنان تحمیل شده تجربه خوش ندارند، از اینرو اکنون انتظار دارند تا صلحی در کشور شان تأمین گردد که مورد پذیرش تمام اقشار جامعه قرار گیرد و دستاوردهای هجده سال گذشته این نظام در آن به معامله گرفته نشود.

اخیراً گزارشها حاکی از آنست که سخنگوی گروه طالبان ادعا کرده که امریکا با طالبان توافق نموده است تا تمام نیروهایش را از افغانستان بیرون کرده و در آینده در امور داخلی افغانستان مداخله نکند که پخش و نشر این گزارش واکنش های زیادی را به همراه داشت، اما نماینده ویژه ایالات متحده امریکا در امور صلح افغانستان در واکنش به این ادعای طالبان در تویتر خود نگاشته که ما برای دور جدید گفتگوها با طالبان آماده می شویم، مهم است که به یاد آوریم که ما به دنبال توافق صلح جامع هستیم، نه به دنبال توافق خروج.

زلمی خلیلزاد اضافه نموده است که توافق جامع صلح مشتمل برچهار بخش متصل با هم است.

  • تضمین های ضد تروریزم، خروج قوای خارجی از افغانستان، مذاکرات بین الافغانی که به راه حل سیاسی منتهی شود و آتش بس فراگیر و دایمی، چارچوبی که طالبان آنرا می پذیرند.

نماینده ویژه امریکا بار دیگر تأکید کرده تا زمانی که روی هر چهار مورد یاد شده توافق نشود، هیچگونه توافق نهایی نخواهد بود.

ادعای توافق میان امریکا و طالبان از سوی سخنگوی طالبان و واکنش رئیس هیئت تیم مذاکره کننده امریکا مبنی بر توافق با طالبان در حالی رسانه یی می گردد که قرار است دور هفتم گفتگوهای صلح میان طالبان و امریکا در دوحه آغاز گردد.

با آنکه دوجناح از شش دور گفتگوهای گذشته ابراز رضایت کرده اند، اما مردم افغانستان به این باور اند که در عدم حضور نمایندگان دولت مشروع و قانونی افغانستان که از قاطعیت مردم این کشور نمایندگی می کند، هیچ توافقی را نخواهند پذیرفت.

هرچند شماری از کشورهای منطقه و جهان اخیراً از روند مصالحه همه شمول به رهبری و مالکیت افغانها حمایت کرده اند، اما مردم افغانستان انتظار دارند تا این کشورها با ایجاد اجماع جهانی در راستای استقرار صلح عادلانه در افغانستان در عمل نیز ثابت سازند که از این روند حمایت و پشتیبانی می کنند، همچنان بایست علاوه بر نظارت از توافقاتی که قرار است در آینده صورت گیرد، توافقات به میان آمده نیز تضمین نمایند تا اینکه مردم افغانستان به یک صلحی عادلانه، پایدار و همه پذیر دستیابند. 

ممکن است شما دوست داشته باشید