روزنامه ملی انیس

امید، روزی افغان فلم، به یک اداره تولیدی فلم مبدل شود

جشنواره سینمای افغانستان روز شنبه ۱۲ اسد  آغاز به کار کرده است. این جشنواره که به مناسبت صدمین سال روز استقلال افغانستان از سوی افغان‌فلم  برگزار می‌شود صد فلم  از دوره‌های مختلف تاریخ فلم  سازی کشور را به نمایش می‌گزارد.

مسئولان افغان فلم ، ۱۰ اسد برای آگاهی مردم از جشنواره فلم ، نشست خبری داشتند که در آن از شرایط، جزئیات و چگونگی شرکت در این جشنواره توضیح دادند،این جشنواره ۴ میلیون افغانی هزینه دارد که به گفته صحرا کریمی، رئیس افغان فلم  هنوز از سوی دولت اجرا نشده و اکنون از هزینه‌های شخصی، جریان جشنواره به پیش برده می شود.

تالار سینمای آی خانم در پل سرخ، نما رسانه در دشت برچی، تالار سینمای دانشکده هنرهای زیبا در دانشگاه کابل و تالار سینمای افغان فلم ، چهار محلی است که این صد فلم  در آن به نمایش گذاشته می‌شود.

کارکنان افغان فلم  برگزاری این جشنواره را تشویق مردم می‌دانند که هم فلم  ببیند و هم از گذشته‌های فلم ‌سازی و سینمای افغانستان یادآوری شود.

صحرا کریمی، رئیس افغان فلم  در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تنها هدف برگزاری این جشنواره نشان دادن فلم ‌های تاریخ سینمای کشور است که مردم آن‌را به فراموشی سپرده‌اند. بیشتر مردم یادشان نیست که ما روزی روزگاری سینمایی داشته‌ایم.

اعضای افغان فلم  این جشنواره را ترمیم رابطه بین مخاطب و سینما عنوان می‌کنند.

افغان فلم  در این جشنواره صد فلم  را از بین تمام دوران فلم  سازی افغانستان انتخاب کرده است که در آن بیشتر به جلوه دادن بهترین‌های سینما دقت شده است.

فلم ‌هایی که در آن زندگی مردم آن دوران، درامه‌ها و تاریخ هر کدام می‌تواند معنای خاصی برای تماشاچی داشته باشد.

خانم کریمی می گوید: هر چند شاید این جشنواره درآمد چندانی به افغان فلم  نداشته باشد ولی از استقبالی که مردم افغانستان از ساخت‌های فلم  کشور می‌کنند بیشتر و ارزشمند‌تر از صدها میلیون افغانی است، من به این ایمان دارم.افغان فلم  همچنان مصارف روزانه و برق ۴ سالون‌ نمایش را که برای تماشای صد فلم  در نظر گرفته شده است می‌پردازد.

هزینه های تکت این جشنواره برای دانشجویان بیست افغانی و دیگر شهروندان پنجاه افغانی تعیین شده است. در عین حال مبلغ دریافت شده از فروش تکت‌ها در روزهای برگزاری جشنواره امتیازی است که به تالارها نمایش داده می‌شود.

خانم کریمی گفت که این کار را به عنوان یک تشکر از آنان انجام می‌دهند.

مسئولین افغان فلم  استقبال مردم‌را پررنگ خوانده گفتند که در روزهای اول و دوم مردم زیادی به تماشای فلم  آمده‌اند و ما باور داریم که در روزهای آینده مردم بیشتر از امروز و دیروز در این جشنواره شرکت‌ خواهند کرد.

کارکنان افغان فلم  با تلاش برای انجام کارهای بیشتر سعی دارند تا در بخش تولید، نمایش و پالیسی بهتر در روند کار افغان فلم  تغییراتی وارد نماید که به گفته آن ها افغان فلم  روزی به یک اداره تولید فلم  مبدل شود.        فرشته فرهنگ

ممکن است شما دوست داشته باشید