روزنامه ملی انیس

اقدام شجاعانه در مسیر اعتماد سازی

همه ساله رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت های خاص چون ایام متبرک عید سعید فطر و عید اضحی شماری از زندانیان را مورد عفو قرار داده و طی فرمانی از بند رها می سازد، که امسال نیز به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر رئیس جمهور کشور روز اول عید فرمان رهایی هزاران زندانی طالب از زندان های کشور را به منظور حسن نیت دولت جمهوری اسلامی افغانستان و تسهیل گفتگوهای بین الافغانی صادر نمود.
بلافاصله پس از اعلام این خبر از سوی رئیس جمهور کشور، جلسه هیئت رهبری حکومت و نهادهای عدلی و قضایی برگزار گردید، تا روی جنبه های عملی این فرمان تصمیم اتخاذ گردد. خوشبختانه در جلسه نیز تصمیم گرفته شد تا با توجه به آتش بس ایام عید فطر و به منظور اعتمادسازی بیشتر در مسیر صلح و تسریع در روند مذاکرات مستقیم بین‌الافغانی، به تعداد دو هزار تن از زندانیان طالبان مورد عفو قرار گرفته و رها شوند.
این اقدام جسورانه حکومت مورد استقبال ملی و بین المللی قرار گرفت، گروه طالبان نیز از رهایی زندانیان خویش از سوی حکومت استقبال نمودند و کشورهای دوست و حامی دولت و مردم افغانستان نیز با تماس ها و ارسال نامه هایی از اعلام آتش در روزهای عید و رهایی زندانیان طالب از سوی حکومت استقبال نموده و آن را گام مهم در راستای اعتمادسازی و استفاده بهینه از فرصت های پیش آمده دانستند و ابراز امیدواری نمودند که این مسأله بتواند منجر به صلح دایمی در افغانستان گردد.
همان طوری که از محتوای بیانات و اظهار نظرهای آگاهان مسایل سیاسی بر می آید، اقدام اخیر حکومت در راستای اعتماد سازی یک اقدام شجاعامه و قابل تحسین است که باید همه طرف ها آن را به مثابه یک فرصت نگریسته از آن برای پایان جنگ و منازعه چندین ساله در افغانستان بهره ببرند. چون به باور این آگاهان دیگر هیچ بهانه ای برای طرف های درگیر باقی نخواهد ماند پس برای ابراز حسن نیت خود و به استقبال و حمایت از صلح، لازم است جامعه جهانی و همکاران بین المللی افغانستان و کشورهای طرفدار صلح در منطقه، از یکسو در صداقت و اراده حکومت افغانستان نباید هیچ گونه شک و تردیدی روا داشته باشند و از سوی دیگر بر گروه هایی که بازهم بخواهند بر طبل جنگ طلبی خویش بکوبند، فشارهای فزاینده ملی و بین المللی را افزایش دهند.
با این حال مردم و دولت افغانستان انتظار دارند که آتش بس و کاهش خشونت به صورت دایمی برقرار شود و مذاکره مستقیم هرچه زودتر آغاز گردد، در غیر این صورت حکومت افغانستان وظیفه خود می داند که همچون همیشه، در مقابل حملات جنگ طلبانه گروه طالبان و هر گروه تروریست و جنگ طلب دیگر، از جان و مال و عزت مردم افغانستان با قوت تمام دفاع کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید