روزنامه ملی انیس

افغانان مبارزان راه آزادی و امنیت کشور را فراموش نمی کنند

افغانستان کشوری است که صدها ابر مرد آزاده و وطندوست در دامن پاکش پرورش یافته و برای خدمت به مردم این سرزمین و حفاظت از آزادی و نوامیس ملی تاپای جان رزمیده اند که نام نامی آنان ثبت اوراق زرین تاریخ پرافتخار کشور ما می باشد.

یکی از این ابر مردان فداکار و رزمنده که سالیان زیادی در راه جهاد به خاطر آزادی کشور و مردمش در برابر قشون سرخ دریک صف واحد با سایر مجاهدان و مبارزان راه آزادی و دفاع از کشور آبایی خویش قهرمانانه رزمید و لحظه از مبارز ه برحق مردم این سرزمین غفلت نکرد این قهرمان فداکار و مبارز راه آزادی و استقلال کشور مارشال محمد قسیم فهیم بود. ابر مردی که از نخستین روزهای و رود و تجاوز  قشون سرخ به افغانستان پیکار بی امانتش را برای سرکوبی این متجاوزین ادامه داد و صدها جوان عاشق به میهن و آزادی را در کنار خود به درس وطندوستی آشنا ساخت.

آنچه که او را در مبارزات و پیکار قوت و نیرومی بخشید، یاری و همکاری مبارز صلح و قهرمان ملی کشور احمد شاه معسود بود مرد دینداری که تا آخرین توان در برابر متجاوزین رزمید در تمام میدانهای نبرد سالار مبارزان بود، در هر جای و منطقئ که این دو قهرمان فداکار حضور داشتند، متجاوزان قدرت پیشروی را نداشتند و با تلفات سنگین مواجه می شدند.

آنان فرزندان سربکف کشور و زادگان کوهای سر به فلک کشیده دره پنجشیر بودند، آزادمنشی را ازکوه های سربفلک کشیده و سبرپنجشیر آموخته بودند مبارزات آزادی خواهانه را همقطارانشان شدت بخشیدند و براین آزادگی آنان جرأت پیشتری داد و برنیرومندی آنان در دفاع مقدس از آزادی و استقلال کشور مردم سلحشور این سرزمین فزونی بخشیدند.

مارشال فهیم تحصیلات خویش را در عرصه علوم دینی تا زمانیکه شامل صفوف مبارزان راه آزادی گردیده ادامه داد، باید گفت که مارشال در سن ۱۹ سالگی در کنار یار همسنگرش احمد شاه مسعود به مبارزه پرداخت و آوان غرور جوانی را در خط جبهه و نبرد حق برباطل صف آرایی نمود. همین شجاعت، و پایمردی او را به مقام های بالایی رساند.

باید یاد آورشد که مارشال محمد قسیم فهیم در زمان پیروزی مجاهدین و فتح کابل فرمانده و قوماندان دفاع کابل بود. اما او در زمان مقاومت نیز سمت قوماندانی جبهه مجاهدین را داشت و در جلوگیری از حملات طالبان در ولایت تخار که اصلاً مرکز مقاومت مجاهدان بود وظایف نهایت سنگین قوماندانیت را عهده دار بود و در همان زمان مسئولیت قوماندانی نیروهای مقاومت را نیز به عهده داشت که این فداکاری او هرگز فراموش نمی گردد.

باید تذکار داد که مارشال محمد قسیم فهیم برای رسیدن به هدف نهایی که همانا صلح وشکست دشمنان افغانستان بود بعد از قهرمان ملی کشور در نقش جانشین او خدمات ارزنده را در راه مبارزه جهاد انجام داد و از نگاه وظایف دولتی از وزارت امنیت و وزارت دفاع تا بلندترین رتبه نظامی یعنی مارشالی خدمت نمود و در آخرین دوران زندگی اش سمت معاونیت ریاست جمهوری را عهده دار بود. باید گفت که یکی از مشخصه های عمده او، پایداری به جهاد و اسلام بود بنابر همین خصلت همیشه در خط مقدم دفاعی باسایر مجاهدین و خدمت به جهاد قرار داشت. تأکید و شعار او برای دسترسی به صلح و امنیت کشور همگرایی و اتفاق بود و راه دستیابی به آرامش و مؤفقیت را در اتفاق و همگرایی می جست و برای رسیدن به این ودیعه برحق و راه نجات مردم کشور ما به مبارزه اش ادامه داد، او در آخرین روز های زندگی اش نسبت مریضی که عاید حالش گردیده بود، دار فانی را لبیک گفت و به ابدیت پیوست. روحش شاد و جایش بهشت برین باد

نوری هروی

ممکن است شما دوست داشته باشید