روزنامه ملی انیس

اعلان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، نویدی برای کاندیدان احتمالی این مقام

تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری درست زمانی از طریق کمیسیون مستقل انتخابات بر اساس تقاضای رهبران حکومت اعلان گردید که پروسه انتخابات شورای ملی و ثبت نام رأی دهندگان در یک تعداد از ولسوالی ها و ولایت غزنی تا اکنون صورت نگرفته است و تذکار به عمل می آید که عوامل عدم تطبیق این پروسه زیادتر به مسایل امنیتی وابستگی دارد، اینکه چرا مسئولان امنیتی نتوانستند زمینه گشایش حوزه های انتخاباتی را در این ولایت مساعد سازند سوالی است که تا اکنون به صورت شفاف که بتواند قناعت مردم ولایت غزنی و اعضای شورای ملی را در خانه ملت فراهم سازد ارائه نگردیده است.

این در حالیست که در مرحله اول مسئولان کمیسیون مستقل انتخابات، عدم امنیت در ولایت غزنی و ولسوالی های مربوط این ولایت و در آخرین تحلیل موضوع حوزوی ساختن پروسه انتخاباتی را در این ولایت وانمود ساختند که اصلاً این وریانت یا این پیشنهاد و فیصله مورد قبول مردم این ولایت و نمایندگان در خانه ملت واقع نشد تا بالاخره برگزاری پروسه انتخابات شورای ملی در غزنی به چهار ماه به تأخیر افتاد، اما یک تعداد از ولسوالی های سایر ولایت که از امنیت نسبی برخوردار نبودند نیز پروسه انتخابات و ثبت نام رأی دهندگان تا کنون تطبیق نگردیده است.

در چنین شرایط و جو سیاسی در کشور که امکان تطبیق پروسه انتخابات شورای ملی و شوراهای ولسوالی به کندی مواجه گردیده است، کمیسیون مستقل انتخابات از تاریخ برگزاری پروسه انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی خبرداد. در خبر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفته شده که انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۳۱ حمل سال ۱۳۹۸ خورشیدی برگزار می گردد و این تصمیم طی نشستی که کمیسیون مستقل انتخابات دیروز با احزاب سیاسی و نهادهای مدنی راه اندازی نموده بود اتخاذ گردید.

در این زمینه عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون انتخابات گفته است که همگام با تصمیم اعلان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، کمیسیون مستقل انتخابات ریاست جمهوری کار را آغاز نموده و اسناد مقدماتی برگزاری انتخابات تا اندازه به اتمام رسیده است، کمیسیون مستقل انتخابات در بهار سال آینده انتخابات ریاست جمهوری را در ۳۱ حمل سال ۹۸ و همچنان شورای ولایتی را همزمان برگزار خواهد کرد.

در این صورت بر اساس این تاریخ احتمالی، انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ششماه پس از انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد.

گفته می شود که پیش از این سران حکومت افغانستان طی نشستی با اعضای کمیسیون مستقل انتخابات از این نهاد خواسته بودند که هرچه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلان کند.

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان با استقبال از تصمیم کمیسیون انتخابات گفته است که اعلام تاریخ انتخابات ریاست جمهوری یکی از خواست های رهبری حکومت وحدت ملی بود. وی افزود که حکومت برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمادگی دارد و تمام امکانات را فراهم خواهد ساخت.

قابل اذعان است که با شنیدن اعلام تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مردم دیانت شعار کشور ما دعا می کنند که خداوند(ج) کمیسیون انتخابات و مسئولان حکومت را یاری دهد تا پروسه انتخابات ریاست جمهوری مع الخیر و بدون تقلب برگزار گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید