روزنامه ملی انیس

اعلامیۀ ریاست اجرائیه درپیوند به روز جهانی حقوق بشر

دهم دسمبر از سوی سازمان جهانی یونسکو به نام «روز جهانی حقوق بشر» نام‌گذاری شده است. این روز یادآور قربانی‌ها مبارزات و تلاش‌ها در راستای تحقق حقوق برابر میان افراد بشر است.

افغانستان یکی از کشورهای متعهد به اعلامیۀ جهانی حقوق بشر می‌باشد. بربنیاد مادۀ ششم قانون اساسی، ایجاد یک جامعۀ مرفه و مترقی براساس عدالت اجتماعی، حفظ کرامت انسانی، حمایت از حقوق بشر تحقق دموکراسی، تأمین وحدت ملی برابری میان اقوام و توسعۀ متوازن، از مکلفیت‌های دولت می‌باشد.

در سالیان پسین، برخی نهادهای دولتی به ویژه کمیسیون مستقل حقوق بشر تلاش‌های زیادی را به منظور تحقق ارزش‌های حقوق بشری انجام داده‌اند که این تلاش‌ها از دید نهادهای بین‌المللی پنهان نمانده است. از همین رو، کمیسیون مستقل حقوق بشر توانست در سال ۲۰۱۹ میلادی به عنوان نهادی معتبر و دارای ردۀ Aدر میان نهادهای ملی حقوق بشر در سطح جهان، تمدید اعتبار شود.‌

با این وجود، هنوز هم چالش‌های گسترده‌یی در برابر تحقق ارزش‌های حقوق بشری در کشور وجود دارد.

هنوز جامعۀ ما با تبعیض، نابرابری، ظلم، بی‌عدالتی، شکنجه و عدم دست‌رسی به نیازمندی‌های نخستین، دست‌وپنجه نرم می‌کند. در عصر امروز که جهان مرزهای قوم، زبان و جغرافیا را در نوردیده است، هنوزهم عده‌یی دست از برتری‌جویی و اظهارات خلاف منافع و مصلحت ملی بر نمی‌دارند. هنوز زنان و کودکان مورد بهره‌برداری جنسی قرار می‌گیرند. در چنین فضایی، دست‌یابی به ارزش‌های حقوق بشری کار پی‌گیر و مبارزۀ نفس‌گیر می‌خواهد. با این حال، ما باور داریم که ایجاد یک نظام پاسخگو، مسوولیت‌پذیر و ملی می‌تواند زمینۀ اجرایی‌سازی مفاد کنوانسیون‌های حقوق بشری، تأمین عدالت و مساوات را فراهم سازد.

داکتر عبدالله عبدالله

رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان

ممکن است شما دوست داشته باشید