روزنامه ملی انیس

اعلامیه مطبوعاتی اداره تنظیم امور زندان‌ها

اعلامیه مطبوعاتی اداره تنظیم امور زندان‌ها پیرامون تطبیق فرمان اختصاصی مقام عالی ریاست جمهوری، تدابیر وقایوی به منظور کنترول شیوع ویروس کرونا و وقایع اخیر در محلات سلب آزادی
اداره تنظیم امور زندان‌ها لازم می‌داند که موارد ذیل را به شهروندان کشور اطلاع رسانی کند.
۱. به اساس فرمان اختصاصی شماره (۱) مؤرخ ۷/۱/۱۳۹۹ رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تعداد ۴۵۱۸ تن از محبوسین، محجوزین اعم از ذکور و اناث در چارچوب کتگوری‌ مسجل در فرمان رها شده اند.
نهادهای ذیدخل تلاش می‌کنند تا با درنظرداشت مواد فرمان مقام عالی ریاست جمهوری هرچه زودتر به دوسیه‌های محبوسین و محجوزین متباقی با دقت کامل رسیدگی کرده و اطلاع رسانی کنند.
بدین منظور تعداد څارنوالان مسئول جهت تسریع روند متذکره دو چند افزایش یافته است.
۲. برای آنعده از محبوسین و محجوزینی که بنابر دلایل قانونی شامل احکام فرمان فوق‌الذکر نمی‌شوند، تدابیر وقایوی و احتیاطی لازم از جمله قطع ملاقات‌ها و پایوازی‌ها، توزیع مواد بهداشتی، ایجاد مراکز اسکریننگ، دواپاشی محلات سلب آزادی و ایجاد مرکز قرنطین ۲۴ ساعته به منظور تجرید محبوسین مشکوک اتخاذ شده است.
۳. طبق فیصله کابینه جمهوری اسلامی افغانستان به منظور اتخاذ تدابیر جامع‌تر به اساس طرح پیشنهادی اداره تنظیم امور زندان‌ها جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و کاهش تراکم زندانیان در محبس مرکزی پلچرخی مبلغ ۷۰٫۶۴ میلیون افغانی غرض تهیه و تدارک تجهیزات مورد نیاز و ترمیم اساسی دو تعمیر در محوطه محبس مرکزی پلچرخی منظور شده است که کار آن جریان دارد.
۴. تا اکنون هیچ واقعه مثبت ویروس کرونا در محلات سلب آزادی مشاهده و ثبت نشده است. واقعه مشکوک به صورت عاجل با وزارت صحت عامه و شفاخانه افغان جاپان شریک شده است که خوشبختانه نتیجه آن منفی است.
۵. قابل یادآوری دانسته می‌شود حمله‌ای که بالای محبس پکتیا طرح شده بود از جانب مسئولان امنیتی محبس در همکاری با قوای امنیتی کشور خنثی شد و هیچ زندانی در اثر آن از محوطه زندان فرار نکرده است. ولی متأسفانه در اثر آن سه تن از منسوبان امنیتی محبس به شهادت رسیده اند و چهار تن دیگر مجروح شده اند. اداره تنظیم امور زندان‌ها ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های شهدا و مجروحان حادثه، اقدامات لازم کمکی روی دست گرفته است.
۶. در حال حاضر در محبس خاص مواد مخدر، تعدادی از زندانیان دست به اعتصاب زده اند و خواهان رهایی بدون قید و شرط خویش به شکل جمعی بدون در نظرداشت احکام قوانین نافذه کشور و مواد فرمان مقام عالی اند. این در حالی است که تنها رهایی تعداد (۲۵۳) تن محکومان در بدل کفالت بالمال شان طبق قرار قضایی محکمه‌ ذیصلاح مرعی‌الاجراء‌ است و در معرض تطبیق قرار دارد. رهبری اداره تنظیم امور زندان‌ها در مشارکت با رهبری اداره محترم لوی څارنوالی وضعیت را تحت مدیریت گرفته است و تلاش می‌کنند که قناعت خاطر محبوسین فراهم شود و به اعتصاب زندانیان هرچه زودتر خاتمه داده شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید