روزنامه ملی انیس

اسدالله خالد: نیروهای اردوی ملی در ولایات صلاحیت راه ‌اندازی عملیات بدون دستور از مرکز را دارند

سرپرست وزارت دفاع گفته است که نیروهای اردو بدون اینکه منتظر هدایات از کابل باشند، می‌توانند عملیات‌های مستقل راه اندازی کنند.

اسدالله خالد سرپرست وزارت دفاع، اسکات میلر فرمانده نیروهای حمایت قاطع و خوشحال سادات معین ارشد امنیتی وزارت داخله بعد از ظهر دیروز به منظور بررسی اوضاع امنیتی وارد ولایت ننگرهار شده اند.

 خالد در این سفر، به رهبری نیروهای امنیتی ولایت ننگرهار گفته است: “هماهنگی امنیتی خوب وجود دارد، اما نیاز به هماهنگی بیشتر است زیرا هماهنگی باعث می‌شود که تصامیم بهتر اتخاذ گردد”.او تأکید کرده است که نیروهای اردو بدون اینکه بیش از حد منتظر هدایات و اوامر از کابل باشند، صلاحیت راه اندازی عملیات‌های مستقل را دارند.

 خالد هم‌چنان افزوده است که انتقال جان باخته گان و زخمیان نیروهای دفاعی و امنیتی یکی از اولویت‌های وزارت دفاع است و باید از تمام امکانات برای انتقال آن ها استفاده شود.این مقامات ارشد امنیتی در حالی وارد ننگرهار  شده اند که گفته می شود نیروهای افغان، به تازگی ۸۷ عضو گروه تروریستی داعش را در این ولایت کشته‌اند.

ننگرهار بزرگترین مرکز گروه داعش در افغانستان محسوب می‌شود و سایر گروه‌های تروریستی به شمول طالبان هم در آن حضور گسترده دارند. گروه داعش چند سال است که در ولایت ننگرهار، بعضی ولایت‌های شمالی و جنوبی افغانستان فعالیت دارد.

ننگرهار یکی از مراکز مهم فعالیت این گروه در سال‌های گذشته بود و برای از بین بردن این گروه نیروهای دولتی افغانستان با هماهنگی نیروهای خارجی بیشترین علمیات را برضد این گروه در ولسوالی‌های همین ولایت انجام دادند.

هرچند در نتیجه عملیات نیروهای امنیتی، فعالیت گروه داعش در شرق افغانستان کاهش یافته است، اما از بین نرفته است. گروه داعش ولایت ننگرهار را از همان ابتدا پایتخت شاخه خراسان شان انتخاب کرده و مراکز مستحکمی در این ولایت برای شان ایجاد کردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید