روزنامه ملی انیس

استقبال شماری از ولایت ها از اعلام آغاز کاهش خشونت

شهروندان بغلان را اعلام برنامه کاهش خشونت یک هفته یی در کشور استقبال کردند.

این شهروندان از جنگ و نا امنی ابراز تنفر و بیزاری کردند و این پدیده ها را به حیث عامل اساسی تمام مشکلات از جمله فقر، بیکاری و روآوردن جوانان به مواد مخدریاد کردند و آتش بس دایمی و برقراری صلح پایدار را نیاز مبرم مردم خواندند.

سید عبدالله سادات، مدیر مسوول جریده اتحاد در بغلان، آتش بس دایمی را یک ضرورت دانست و ابراز امید کرد که این کاهش خشونت به آتش بس دایمی و صلح در کشور بینجامد.

صوفی محمداعظم، باشنده قریه چهل غوری ولسوالی دوشی بغلان با خرسندی از اعلام کاهش خشونت یک هفته یی گفت: صبح دیروز که از دوشی به طرف پلخمری آمدیم در مسیر راه طالبان نبودند، بسیار خوش شدیم.

وی گفت: اگر این کاهش خشونت به آتش بس دایمی وصلح پایدار مبدل شود افغانستان گل و گلزار می شود و همه مردم با خانواده های خود هر جا که بخواهند آزادانه رفت وآمد می توانند.

رقیه(محمدی)که خود را متعلم صنف(۱۱) لیسه کارته خراسان شهر پلخمری معرفی کرد، از کاهش خشونت به حیث روزنه یی به سوی آتش بس دایمی یاد کرد و از طرفهای درگیر خواست تا به توافق نامه پابند باشند.

احمد یار صافی باشنده قریه قره دکه کیله گی ولسوالی دوشی از اعلام کاهش خشونت یک هفته یی استقبال کرد و گفت: خانه ما در میان طالبان است، به خدا سوگند که از جنگ و ناامنی خسته شدیم و از طرف های درگیر می خواهم که آتش بس دایمی اعلام کنند. اما همایون رستمی آمر اطلاعات ریاست اطلاعات وفرهنگ می گوید که کاهش خشونت یک موضوع بی مفهوم است، باید آتش بس دایمی در کشور اعلام شود. در همین حال احمد جاوید بشارت سخنگوی پولیس بغلان از اعلام کاهش خشونت استقبال کرد و خاطر نشان ساخت که که به قطعات وجزوتام های پولیس هدایت داده شده است تا در صورتی که بالای شان حمله صورت نگیرد، کدام فیر و انداخت نکنند.

***

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، مولوی عبدالرشاد رشاد، رئیس ارشاد، حج و اوقاف کندز از اقدام دولت و طالبان در کاهش خشونت، خرسندی کرد و افزود: این یک اقدام نیک است، خداوند متعال در قرآن عظیم‌الشان می‌فرماید که (والصلح خیر) یعنی در صلح خیر است، مردم افغانستان در چهل سال گذشته، مشکلات زیادی از درک جنگ دیده اند، امیدوارم که این کاهش به اصطلاح خشونت به یک آتش بس ملی و فراگیر مبدل شود که زمینه برای مذاکرات بین‌الافغانی مساعد شود.

از سویی هم مولوی محمد عاقل سیرت یک عالم دیگر دینی در کندز گفت که آتش‌بس و یا هم به اصطلاح کاهش خشونت یک عمل مثبت است و از این کار
 إن شاءالله خداوندمتعال خرسند خواهد شد، ولی باید این مقطعی نباشد و دوام پیدا کند و در نهایت صلح به وجود آید.

وی گفت که طرف‌ها با هم بنشینند و روی یک صلح دایمی که خواسته‌های هر دو جانب در آن طرح شود به توافق برسند.

در همین حال احمد جاوید و ننگیالی دو تن از شهروندان کندزی در مصاحبه با خبرنگار آژانس باختر گفتند که هفته کاهش خشونت را به فال نیک می گیرند و امیدار اند که کاهش خشونت باعث صلح دایمی در کشور شود.

طبق یک خبر دیگر، ده‌ها کودک پرورش‌گاه مکتب ضمیر مادر کندز، به مناسبت هفته‌ کاهش خشونت‌ها با تجمع در محوطه‌ این مرکز خواستار تامین صلح دایمی در کشور شدند.

آنان گفتند که بیش از این نباید جنگ ادامه یابد و آنان قربانی شوند.

این کودکان بیرق‌های افغانستان را در دست داشتند و شعار می‌دادند: «ما از هفتۀ کاهش خشونت حمایت می کنیم»، «ما کودکان یتیم، افغانستان را آباد می‌کنیم» کشتن بد است.

***

از هفته کاهش خشونت ها در کشور دیروز در پروان با راه اندازی  ختم قرانکریم استقبال شد.

به گزارش خبر نگار آژانس با ختر،  با آغاز برقراری برنامه کاهش خشونت  در کشور اداره محلی پروان ختم قرآن عظیم الشان را در مرکز آن ولایت به اشتراک والی  رئیس شورای علما و شمار زیادی از علما وحافظان قران بر گزار کرد .

پس از مراسم ختم قران کریم  فضل الدین عیار والی پروان صحبت کرد و آغاز هفته کاهش خشونت  ها را یک مقدمه برای راه یافتن  به روند صلح و گفت و گو های میان افغانان خواند و گفت : مردم افغانستان همیشه  خواستار صلح و آرامش دایمی در کشور استند  و ما از این اقدام استقبال می کنیم  و آن را به فال نیک می گیریم او همچنان از علما خواست که مردم را در روشنی  احکام دین مبین اسلام قرار دهند و برای استفرار ثبات در جا معه تلاش کنند .

در این محفل علمای کرام نیز از این اقدام استقبال کردند و خواهان صلح دایمی در کشور شدند و گفتند که از هیچ کو ششی در این راستا دریغ نخواهند کرد.

***

مقام‌های افغانستان گفته اند که «کاهش خشونت» یک هفته‌یی میان طالبان، ایالات متحده امریکا و نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان ساعت دوازدۀ جمعه شب شروع شد و قرار است بعد از آن یک توافقنامه میان ایالات متحده امریکا و طالبان به امضا برسد.

به گزارش خبرنگار محلی آژانس باختر، بهاءالدین یک بزرگ قومی در شهر غزنی گفت که اگر این یک هفته کاهش خشونت اجرا شود و طرف های درگیر به تعهدات شان عمل کنند، یک گام تاریخی برای ختم جنگ ۱۸ ساله در کشور خواهد بود.

وی افزود که جنگ جاری باعث تلفات هزاران جوان افغان از هر دو طرف درگیر شده است و بیکاری در کشور از حد گذشته است.

وی از گروه طالبان خواست که اسلحه شان را به زمین بگذارند، از خشونت دست بکشند و به روند صلح بپیوندند. درهمین حال مولوی عبدالخالق عضو شورای علمای غزنی از کاهش خشونت ها میان نیروهای امنیتی افغان و گروه طالبان استقبال کرد و صلح را یک امر الهی در اسلام بیان کرد.

وی افزود که جنگ جاری بر ضد منافع ملی و ملت افغانستان است و تنها دشمنان افغانستان از آن منفعت می برند.

او گفت: اسلام راه حل هرنوع مشکل را در مذاکره و گفت و گو می بیند وجنگ و خشونت به جز ویرانی و بد بختی چیز دیگر به وجود نمی آورد.

همچنان غلام قادر دکاندار شهر غزنی می گوید که کاهش خشونت علاوه بر این که نیت خوب طالبان پیش از امضای توافقنامه را به نمایش خواهد گذاشت، نشان‌دهنده این نیزخواهد بود که رهبری این گروه تا چه اندازه بر قومندانان محلی و جنگجویانش اداره دارد.

او می گوید درحال حاضر جنگ میان طالبان وحکومت بر اقتصاد مردم تاثیر منفی گذاشته است و اظهار امید کرد که کاهش خشونت باعث صلح و رشد اقتصادی در کشورشود.

کاهش خشونت‌ یک هفته یی میان گروه طالبان و نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و خارجیان برای یک هفته ادامه می‌یابد و اگر کاهش خشونت مطابق برنامه اجرا شود این توافقنامه به تاریخ ۲۹ فبروری در دوحه امضا خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید