روزنامه ملی انیس

استقبال خلیلزاد از تعهد پاکستان مبنی بر کاهش خشونت در افغانستان

نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان از تعهد پاکستان مبنی بر کاهش خشونت و تلاش برای برقراری آتش‌بس در افغانستان استقبال کرد.
زلمی خلیلزاد ناوقت روز یکشنبه در رشته پیام‌هایی در صفحۀ تویترش نگاشته است که عملی‌شدن توافق کابل – اسلام‌آباد بر “ایجاد دیدگاه مشترک برای حمایت از صلح و ثبات میان دو کشور” زمینه را برای تامین صلح فراهم خواهد کرد.
خلیلزاد سفر عمران خان، صدر اعظم پاکستان به کابل و تعهدات دو طرف را یک گام مهم دانسته است.
او افزوده است: “ما به هر دو کشور به خاطر تاکید بر دیدگاه مشترک هر کدام؛ اول، جلوگیری از استفاده نشدن خاک این کشورها علیه یک دیگر، دوم، حکومت‌داری فراگیر، سوم، روابط نیرومندتر مردمی حکومتی و امنیتی، چهارم، روابط اقتصادی و بازرگانی وابسته‌تر و توسعۀ رابطه با آسیای میانه افغانستان و پاکستان تبریک می‌گوییم”.
صدراعظم پاکستان هفته گذشته در سفرش به کابل در یک نشست خبری مشترک با رئیس جمهور غنی گفت که خواست حکومت و مردم آن کشور، تامین صلح در افغانستان است و تا حد توان برای کاهش خشونت‌ها در این کشور کمک خواهد کرد.
خان و رئیس جمهور غنی توافق کرده اند که در مورد “ایجاد دیدگاه مشترک بر حمایت از صلح و ثبات میان دو کشور” به گونۀ مشترک کار خواهند کرد.
همچنان مقام‌های دو کشور، صلح در افغانستان را برای پاکستان و منطقه مهم عنوان کرده و توافق کرده اند که همکاری‌های شان را در این راستا بیشتر می‌کنند.
براساس توافق کابل و اسلام‌آباد، از خاک دو کشور نباید در”جهت اهداف بدخواهانه” علیه یک دیگر استفاده شود و برای شناسایی و مقابله با گروهای که در تلاش تضعیف روند صلح افغانستان اند، به گونۀ مشترک همکاری کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید