روزنامه ملی انیس

استاد عبدالواسع نوابی: اعتکاف فرصتی برای شستشوی دل از آلودگی‌های نفسانی است

استاد عبدالواسع نوابی در مورد فضیلت اعتکاف به خبرنگار روزنامه ملی انیس گفت: عاکف و معتکف کسی است که عمل اعتکاف انجام دهد عاکف و معکوف در اصل ملازمت یا تعظیم است و همچنان اقامت کردن است. اعتکاف به معنای بریدن از دنیا و پابند شدن به خداست و این اعمال محبوب است که نبی کریم«ص» و صحابه کرام انجام می‌دادند.
وی گفت: پیامبرگرامی«ص» دهه اخیر رمضان را در مسجد معتکف می‌شدند و بدین وسیله روح خود را صفأ و آرامش می‌دادند و آن قدر عبادت می‌کرد که پاهای مبارک ورم می‌نمود و می‌فرمود «آیا بنده شکر گزار الله نباشم»
استاد نوابی در مورد شرایط اعتکاف چنین گفت: از شرایط اعتکاف این‌ها است: مسلمان باشد، نه کافر، عاقل، نه مجنون، بالغ و نه کودک. چرا کودک مکلف نیست، معتکف باید از جنابت، حیض و نفاس پاک باشد، پس اگر شخصی در دوران اعتکاف جنب شد می‌تواند در حمام مسجد غسل نموده دوباره به محل اعتکاف باز گردد.
استاد عبدالواسیع «نوابی» در ادامه گفت: شرایط دیگر اعتکاف این است که معتکف شدن در مسجد است که از غروب روز بیستم تا غروب روز آخر رمضان در مسجد بماند. و برای معتکف جایز نیست که از مسجد (محل اعتکاف) خارج شود مگر اینکه عذری داشته باشد.
از جمله قضای حاجت و یا وضو کردن و همچنان معتکف نمی‌تواند با همسرش نزدیکی نماید. همچنان تجارت، خرید و فروش کرده نمی‌تواند و معتکف برایش لازم است که به طاعات مشغول باشد از جمله ذکر الله تعالی، تلاوت قرآنکریم، دعا و نمازهای نافله، و دوری از بیهوده گویی.
نوابی در اخیر گفت: اعتکاف فرصتی برای شستشوی آلودگی‌های گناه، مبارزه با نفس و نورانی ساختن دل و صفا بخشیدن روح است برجسته ترین مظهر بندگی در پیشگاه الهی است و همچنین درک شب قدر و بدست آوردن ثواب هزار ماه است بخشش گناهان و از بین رفتن عصیان در ایام اعتکاف است.
محمد نعیم نوابی

ممکن است شما دوست داشته باشید