روزنامه ملی انیس

استاد دانش در سمپوزیم امام اعظم(رح): افغانستان یک الگوی خوب وفاق دینی و همزیستی بوده‌است

استاد سروردانش معاون دوم ریاست جمهوری دیروز درمراسم افتتاح نخستین سمپوزیم بین‎المللی امام ابو حنیفه گفت که افغانستان یک الگوی خوب وفاق دینی و همزیستی میان شیعه و سنی است. به اساس معلومات دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری به آژانس باختر، نخستین سمپوزیم بین المللی  امام اعظم ابو حنیفه با حضور مهمانانی از پانزده کشور اسلامی، اعضای کابینه افغانستان و علمای کرام با سخنرانی استادسرور دانش معاون دوم رئیس جمهور افتتاح شد. 

استاد دانش درمراسم افتتاح با اشاره به زندگی پربار امام ابوحنیفه غنا و گستردگی فقه حنفی، تسامح و رواداری، آزادی اراده فردی، عدل‌گرایی و خردگرایی را از ویژگی‌های اساسی فقه وکلام حنفی عنوان کرد.

وی افزود: «فقه امام ابوحنیفه نسبت به اکثر مذاهب فقهی موجود از غنا و گستردگی خاصی برخوردار است.»

به گفته استاد دانش امام ابوحنیفه در فقه خود براساس شرایط زمان، مکان و مقتضیات عرف و نیازهای مسلمانان به تیوری‌سازی و فرضیه‌سازی پرداخت و به همین جهت است که فقه حنفی مانند فقه امامیه در همه ابواب فقهی دارای فروعات گسترده و مسایل بسیار زیاد و متنوع است ونوآوری‌های زیادی دارد. استاد سرور دانش تأکید کردکه افراطیتی که امروز به نام داعش و همفکران آن ظهور کرده، دشمن سرسخت افکار و سیرۀ امام ابوحنیفه و فقه حنفی است. وی گفت که امام ابوحنیفه از افراطیت پرهیز می‌کرد و هیچ یک از اهل قبله را تکفیر نمی کرد ولی تندروان امروز نه تنها غیر از خود را تکفیرمی کند که مهدورالدم وواجب‌القتل می‌دانند و به همین دلیل به کشتار و ترور فقها و مردم می‌پردازند.

معاون دوم رییس جمهور گفت که امروز برای همگان به اثبات رسیده است که هم در سطح بین‌الملل و هم در سطح منطقه‌‎یی و ملی برای تحقق صلح اتفاق نظر وجود دارد و دولت افغانستان تاکنون در کمال حسن نیت از هر اقدام اعتماد‌سازی کار گرفته است،  تنها گروه طالبان است که حتی حاضر به گفتگوی مستقیم نیست و به کشتن مردم بی‌گناه اصرار می‌ کنند. معاون دوم رئیس جمهور گفت که در چنین حالتی حکومت افغانستان و نهادهای امنیتی و دفاعی مکلف استند که از حاکمیت ملی، جان و اموال مردم دفاع کنند.

وی تأکید کرد که وظیفه همه مسلمانان و مخصوصا علمای حنفی است که با این موج دین برانداز و ضد مذاهب فقهی مبارزه کنند.

استاد دانش گفت که گروه طالبان که خود را پیرو امام‎ابوحنیفه می‌خوانند باید جواب بدهند که در کجای آموزه‌های امام ابوحنیفه جنگ و کشتن و تخریب اموال عمومی اجازه داده شده است؟

در این سمپوزیم نمایندگان کشورهای عراق، ترکیه، هند و مصر نیز صحبت کردند و هرکدام به بیان توانایی‌ها و ویژگی‌های اخلاق و شخصیت امام ابوحنیفه و مکتب فکری و فقهی او پرداختند.

سمپوزیم بین المللی امام ابوحنیفه امروز نیز ادامه دارد و با سخنرانی اختتامیه رییس جمهوری کشور به پایان خواهد رسید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید