روزنامه ملی انیس

از افشاسازی نام های «دزدان دارایی های عامه» نمی گذریم

میررحمان رحمانی، رئیس ولسی جرگه در واکنش به حاضر نشدن سرپرست وزارت مالیه در نشست استحوابیه این این مجلس گفت که از افشاسازی نام های «دزدان دارایی های عامه» نمی گذریم.
خالد پاینده سرپرست وزارت مالیه در (۲۹ ثور) در ولسی جرگه اعلام کرد که روزانه حدود هشت میلیون دالر از گمرکات حیف‌ومیل می‌شود. به گفته خالد پاینده شماری از مقام‌های حکومتی و اعضای ولسی جرگه در تعیینات و حیف‌و‌میل روزانه هشت میلیون دالر در گمرکات کشور، دست دارند.
ولسی جرگه برای بررسی فساد در کمرگات و نیز افشای افراد دخیل در این حیف‌ومیل هنگفت، روز دوشنبه نشست استجوابی برگزار کرد.
در این نشست به نماینده‌گی از وزارت مالیه معین اداری و مالی این وزارت بدون آوردن فهرستی که قرار بود اعلام شود، آمده بود؛ اما اعضای ولسی جرگه به او اجازه حضور را ندادند. هرچند عبدالقادر زازی وطن‌دوست، رئیس دارالانشاء ولسی جرگه گفت که مکتوبی در مورد حضور معیین وزارت مالیه نرسیده است.
میررحمان رحمانی، رئیس مجلس نماینده‌گان خواهان همه‌گانی شدن نام افراد دخیل در فساد در گمرکات شد و هشدار داد که این موضوع را به صورت جدی پی‌گیری می‌کند. او خاطرنشان کرد که از افشای «دزدان دارایی مردم» نمی‌گذرد.
رئیس ولسی جرگه به دارالانشاء دستور داد که با سرپرست وزارت مالیه در این مورد صحبت کند و هر چه زودتر، در یک نشست فوق‌العاده مجلس نماینده‌گان فهرست افراد متهم به فساد را افشا کند.
شماری از اعضای ولسی جرگه از رئیس این مجلس خواستند که سرپرست وزارت مالیه را به خاطر اثبات نکردن ادعایش در مورد دست داشتن نماینده‌گان به لوی حارنوالی معرفی کند.
سرانجام اعضای مجلس نمایند‌گان به معین اداری و مالی وزارت مالیه اجازه حضور به نشست استجوابی را ندادند. حضور نیافتن سرپرست وزارت مالیه به نشست استجوابی ولسی جرگه انتقاد تند نمایند‌گان را در پی داشت.
رئیس ولسی جرگه گفت که اجندا برای معرفی افراد دخیل در تقرری‌ها و فساد اختصاص داده شده است و به گفته او، باید این افراد افشا شوند؛ زیرا در ۲۸ گمرک کشور فساد است.
موضوع حیف و میل روزانه هشت میلیون دالر از گمرکات کشور که هفته گذشته در مجلس نمایندگان از سوی سرپرست وزارت مالیه تأیید شد، واکنش‌های گسترده را در پی داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید