روزنامه ملی انیس

ارگ از احتمال توافق امریکا و طالبان تا دو ماه دیگر ابراز خوش‌بینی کرد

ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید، گفتگوهای امریکا و طالبان در قطر در جهت مثبت در حرکت است و انتظار می‌رود که تا اول ماه سپتامبر میلادی، دو طرف به توافق دست یافته تا زمینه گفتگوهای مستقیم میان حکومت افغانستان و گروه طالبان فراهم شود.

ارگ از احتمال توافق امریکا و طالبان تا دو ماه دیگر ابراز خوش‌بینی کرد

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ صدیق صدیقی سخنگوی ارگ‌ جمهوری روز سه‌شنبه (۱۸ سرطان) در یک نشست خبری در کابل از ادامه مذاکرات صلح میان نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه پایتخت قطر ابراز امیدواری کرد که تا اول ماه سپتامبر، دو طرف روی تفاهمنامه ابتدایی توافق کرده تا طالبان از جنگ و خشونت در افغانستان دست بردارند و وارد مرحله جدیدی از گفتگوها با حکومت افغانستان شوند.

دور هفتم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و گروه طالبان هفته گذشته آغاز شده بود که برای شش روز ادامه یافت اما به منظور برگزاری نشست سیاسیون افغان و طالبان، این گفتگوها متوقف شد. گفته می‌شود که مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان بعد از توقف دو روزه، از سر گرفته شده است.

سخنگوی ارگ ریاست ‌جمهوری بیان کرد که بعد از تفاهم ابتدایی امریکا و طالبان، امیدواری وجود دارد که گفتگوهای مستقیم بین حکومت افغانستان و گروه طالبان آغاز شود.

صدیق صدیقی، نشست دو روزه سیاسیون افغان و طالبان را در قطر مثبت ارزیابی کرده و تأکید کرد، موضوعات اساسی چون ختم جنگ، کاهش خشونت‌ها و حفاظت از افراد ملکی در این نشست مطرح شده است که هدف بنیادی دولت افغانستان تامین صلح پایدار است.

او تصریح کرد:”به هرترتیب، مسئله آتش‌بس یکی از اساسات پروسه صلح است و ما شاهد مراحل مختلف این پروسه هستیم و یک‌جا با متحدین خود در مورد مسئله آتش‌بس کار می‌کنیم تا جنگ متوقف شود.”

وی افزود که  از یک سو، مراحل بعدی پروسه صلح تعلق به حکومت افغانستان دارد تا تلاش‌های بیشتری را در راستای تحقق این پروسه، انجام دهد و از سوی دیگر سیاسیون افغانستان در گفتگوهای‌شان منافع بزرگ مردم را در نظر گیرند و از یک افغانستان با ارزش حمایت کنند.

در نشست دو روزه سیاسیون افغانستان و طالبان در قطر، ظاهرا این گروه نظام موجود که اسلامی نیست       

 را زیر سوال برده است؛ اما به باور سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری، اساس نظام افغانستان اسلامی است و خواهد بود و به گونه واضح در قانون اساسی صراحت دارد.

 صدیقی بیان کرد:”مشروعیت نظام را مردم افغانستان می‌دهند و هیچ کسی نمی‌تواند این نظام را که اسلامی است، زیر سوال ببرد.”

سخنگوی ارگ ریاست‌ جمهوری در ادامه گفت:”بر اساس قانون اساسی، آزادی، حق اساسی شهروندان است و از تعرض مصون می‌باشد. بر اساس قانون اساسی، حاکمیت ملی به مردم تعلق دارد و حاکمیت مشروع در نتیجه انتخابات و اراده شهروندان شکل می‌گیرد و به کسی ارتباط ندارد.”

او در راستای برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال جاری تأکید کرد که تقویم انتخابات آماده است و حکومت افغانستان به سوی انتخابات خواهد رفت. سخنگوی رئیس‌جمهور علاوه کرد که که برای داشتن کشور دموکراتیک، باید انتخابات عمومی و سراسری برگزار شود؛ انتخابات خواست مردم افغانستان است و حکومت مبتنی بر این خواست به سوی انتخابات همه‌شمول می‌رود.

ممکن است شما دوست داشته باشید