روزنامه ملی انیس

اردوغان برای مذاکره درباره شمال سوریه به کاخ سفید سفر می کند

رجب طیب اردوغان و دونالد ترامپ، رؤسای جمهوری ترکیه و امریکا ماه آینده در واشنگتن درباره ایجاد یک منطقه حائل در شمال سوریه مذاکره می کنند.

به گزارش دفتر رئیس جمهوری ترکیه، اردوغان و دونالد ترامپ یکشنبه در یک تماس تیلفونی درباره طرح انقره برای برقراری یک “منطقه امن” در شمال سوریه در شرق رودخانه فرات صحبت کردند. گفتگوی تیلفونی رؤسای جمهوری ترکیه و امریکا یک روز پس از آن انجام شد که رجب طیب اردوغان از احتمال حمله اردوی این کشور به مناطقی از شمال شرقی سوریه خبر داده بود.

اردوغان در سخنان روز شنبه خود امریکا را متهم کرد که به توافق دو کشور برای ایجاد “منطقه امن” در شمال سوریه بی توجه است.

اردوغان با استقرار شبه نظامیان کرد در نزدیکی مرز ترکیه و سوریه مخالف است و می خواهد با برقراری یک “منطقه امن”، دو میلیون بیجا شده تأثیرات جنگ سوری را در آن اسکان دهد. بنابراعلام ریاست جمهوری ترکیه، اردوغان در گفتگو با دونالد ترامپ بار دیگر بر این موضوع تاکید کرده است. بر این اساس، سفراردوغان به واشنگتن برای گفتگوی بیشتر بر سر این موضوع به دعوت ترامپ انجام خواهد شد، کاخ سفید به این خبر واکنش نشان نداده است.

کردهای سوری در واکنش به اظهارات اردوغان اعلام کرده اند که برای جنگ با ترکیه آمادگی دارند.

شبه نظامیان قطعات مدافع خلق از متحدان امریکا در سوریه در جنگ با داعش بوده اند.

امریکا و ترکیه دو ماه پیش برای ایجاد یک منطقه حائل در شمال شرقی سوریه به توافق رسیدند ولی دو کشور بر سر عمق این منطقه و نحوه اداره آن اختلاف دارند. درماه های گذشته روابط انقره و واشنگتن بر سر خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه به وسیله ترکیه دچار تنش بوده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید