روزنامه ملی انیس

ادامه ی قتل های هدفمند به سود هیچ طرف نیست

احمد جاوید جیحون که ریاست نشست عمومی دیروز (دوشنبه، ۱۰ جوزا) مجلس نمایندگان را بر عهده داشت، گفت همه روزه شماری از شهروندان کشور قربانی خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند می‌شوند.
آقای جیحون، معاون اول مجلس نمایندگان می‌گوید که ادامه‌ی خشونت و قتل‌های هدفمند و همچنین حمله بر غیرنظامیان در گوشه و کنار کشور، نگران‌کننده خواند.
جیحون تصریح کرد که تشدید خشونت و ادامه‌ی جنگ یک پالیسی باخت-باخت است و هیچ پیروز ندارد. به‌گفته‌ی او، بازنده‌ی اصلی تشدید خشونت‌ها و ادامه‌ی جنگ، مردم عادی افغانستان است.
معاون اول مجلس نمایندگان خطاب به مخالفان مسلح [طالبان] گفت که تنها راه‌حل مشکل افغانستان، مشارکت سیاسی و اتحاد است.
این درحالی است که اخیرا موجی از خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند در بخش‌های مختلف کشور افزایش یافته است. دو روز پیش، موتر حامل استادان دانشگاه البیرونی ولایت کاپیسا در انفجار ماین کنارجاده‌ای در ولایت پروان هدف قرار گرفت. روز گذشته یک استاد دارالمعلمین ولایت فراه ترور شد.
مسوولیت این دو رویداد را تا کنون فرد یا گروهی بر عهده نگرفته است. طالبان دست‌داشتن در انفجار بر موتر حامل استادان دانشگاه البیرونی را رد کرده‌اند.
از سوی هم، آقای جیحون افزود که وضعیت امنیتی در شماری از ولایات از جمله ارزگان، هلمند، قندهار، سرپل، لغمان، نورستان، بغلان، غزنی، جوزجان و بادغیس به وخامت گراییده است.
او در عین حال گفت که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور به‌عنوان «فرزندان راستین» روزانه به هزینه‌ی خون و جان‌شان از تمامیت ارضی و داشته‌های مادی و معنوی کشور دفاع می‌کنند.
جیحون علاوه کرد که حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی وجیبه‌ی ملی است. او تأکید کرد که مجلس نمایندگان از مبارزات «ملی‌گرایانه»ی این نیروهای استقبال و از آنان حمایت می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید