روزنامه ملی انیس

اتحادیه اروپا ده‌ها مقام بلاروسی را به دلیل تقلب در انتخابات تحریم کرد

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که ۴۰ مقام بلاروس را به استثنای رئیس جمهور این کشور به دلیل «تقلب در انتخابات» و برای حمایت از معترضان در این کشور تحریم می‌کند.
انگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز جمعه پس از ساعت‌ها مذاکره بین اعضای این اتحادیه خبر داد که ۲۷ عضو اتحادیه علیه کسانی در بلاروس تصمیم به اقدام گرفته‌اند «که بر سر راه دیموکراسی مانع ایجاد می‌کنند».
نام الکساندر لوکاشنکو فعلا در میان این افراد نیست، اما مقامات اروپایی احتمال تحریم او را منتفی ندانسته‌اند.
به دنبال اعلام نتایج انتخابات ۹ اگست، دو ماه پیش، در بلاروس ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها آمده‌اند و به نتیجه این انتخابات اعتراض کرده‌اند.
کمیته انتخابات بلاروس مدعی است الکساندر لوکاشنکو که طی ۲۶ سال گذشته قدرت را در کشور در دست داشته، بیش از ۸۰ درصد آرا را به دست آورده است. معترضان، اتحادیه اروپا و امریکا می‌گویند در نتایج انتخابات دستکاری شده و به همین دلیل تعدادی از مقامات بلاروس به خاطر تقلب در انتخابات و سرکوب معترضان مورد تحریم امریکا و چند کشور دیگر واقع شده‌اند.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، هفته گذشته در روز سوم میزان تاکید کرد که این اتحادیه الکساندر لوکاشنکو را به عنوان رئیس جمهور جدید بلاروس به رسمیت نمی‌شناسد. آقای لوکاشنکو یک روز پیشتر در یک مراسم مخفیانه و ناگهانی به عنوان رئیس جمهور جدید بلاروس سوگند یاد کرده بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید