روزنامه ملی انیس

اتاق زراعت و مالداری: یک تخم مرغ را هشت افغانی می‌فروشیم

اتاق زراعت و مالداری و اتحادیه‌ مرغ‌داران افغانستان، با گشایش مرکز فروش محصولات مرغ‌داری در کابل، اعلام کرد که پس از این تخم مرغ را در بدل هشت افغانی، مرغ زنده را فی کیلو در بدل ۱۱۰ افغانی و گوشت پروسس‌شده مرغ را هر کیلو در بدل ۱۶۰ افغانی می‌فروشد.

مسئولان این‌ نهادها می‌گویند که این تصمیم با تعهد فارم‌داران کشور گرفته شده است.

این مرکز فروش، به طور رسمی، روز دوشنبه، اول ثور، به روی خریداران باز شد و محصولات مرغ‌داری (تخم و گوشت مرغ) را به صورت عمده و پرچون به شهروندان به فروش می‌رساند.

عبدالنصیر رشتیا، رئیس روابط عامه اتاق زراعت و مالداری در مراسم گشایش این مرکز گفت که در ارایه‌ گوشت مرغ، با وجود منع واردات، مرغ‌داران توانایی‌های‌شان را به نمایش می‌گذارند و حالا پس از هرات، مرکز فروش مستقیم محصولات مرغ‌داری در کابل آغاز به کار می‌کند.

هم‌چنان معروف ظفر، رئیس اتاق زراعت و مالداری، گفت که این مرکز برای دست‌رسی آسان مردم به محصولات زراعتی کشور در کابل باز شده است و همه‌روزه به روی مردم باز خواهد بود.

آقای ظفر گفت که اتاق زراعت و مالداری افغانستان به زودی چهار مرکز دیگر فروش محصولات را در کابل ایجاد خواهد کرد که در آن، تماماً تولیدات داخلی شامل گوشت مرغ، تخم مرغ، میوه، سبزی و دیگر محصولات زراعتی کشور فروخته خواهد شد.

معروف ظفر تأکید کرد که خواهان جلوگیری از واردات نیست، اما طرف‌دار واردات قانونی و جلوگیری از قاچاق مرغ می‌باشد.

در همین حال، شکرالله وزیری، رئیس خدمات مالداری وزارت زراعت، آبیاری و مالداری می‌گوید: «تاثیر کرونا بر هر سکتور وارد شده، که سکتور مرغ‌داری است. بیش‌تر از یک میلیارد دالر سرمایه‌گذاری شده، اما کرونا تاثیراتی بر آن گذاشته است. نسبت کمبود خوراکه و منع واردات، کرونا تاثیرات زیادی در این بخش، به ویژه تخم مرغ داشته است.»

وزیری افزود: «رهبری وزارت زراعت تلاش دارد تا قیمت‌ تخم مرغ کاهش بیاید و تخم مرغ کافی به مردم ارایه شود، قیمت فعلی برای دولت و وزارت زراعت قابل قبول نیست و باید کاهش یابد.»

او گفت که افغانستان در تلاش است تا بتواند یک مقدار تخم مرغ خوش‌کیفیت را از بیرون کشور وارد کند تا مشکل و نیاز هم‌وطنان حل و رفع شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید