روزنامه ملی انیس

آمریکا ۳۰۰ میلیون دالر از کمک نظامی به پاکستان را قطع کرد

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده ۳۰۰ میلیون دالر از کمک‌های نظامی به ارتش پاکستان را قطع کرده و تصمیم دارد این پول را در جای دیگری که “ضرورت بیشتری” دارد هزینه کند. علت این تصمیم نارضایتی واشنگتن از مبارزه پاکستان با “گروه‌های تروریستی” عنوان شده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیش‌تر و در پیام سال نو میلادی خود پاکستان را به اهمال و فریب دادن آمریکا متهم کرده بود و گفته بود اسلام‎آباد میلیاردها دالرکمک دریافت می‌کند اما به درخواست‌های امریکا توجهی ندارد. روز شنبه  دگرمن کن فالکنر، سخنگوی پنتاگون ضمن اعلام این خبر گفت ارتش آمریکا تصمیم گرفته این ۳۰۰ میلیون دالر را در جایی که “الویت‌های ضروری” وجوددارد هزینه کند. این تصمیم که باید برای تصویب نهایی به کانگرس آمریکا برود در ادامه آن چیزی است که از ماه جنوری وزارت امورخارجه امریکا اعلام کرده و گفته بود 

پاکستان درمبارزه با شبکه‌های تروریستی مستقر در داخل خاک این کشور ناکام مانده است؛ از جمله، مبارزه با شبکه حقانی و طالبان افغانستان.

دگرمن فالکنر گفته قطع این کمک به اسلام آباد فشار خواهد آورد که “گروه‌های تروریستی‎را بدون تبعیض” هدف قرار دهد.

قطع ۳۰۰ میلیون دالری کمک نظامی به پاکستان تنها چند روز پیش از سفر آتی مایک پومپئو، وزیرخارجه آمریکا صورت گرفته که قرار است به زودی با عمران خان،نخست‌وزیر جدید پاکستان در اسلام آباد دیدار کند.

حکومت امریکا ماه جنوری هم اعلام کرده بود که نقریباً تمامی کمک‌های خود به دستگاه اطلاعاتی پاکستان را متوقف می‌کند.

امریکا و متحدانش به همراه افغانستان مدت‌هاست که پاکستان را به فراهم کردن مامن برای شبکه‌های تروریستی متهم می‌کنند و می‌گویند این گروه‌ها با استقرار در خاک پاکستان حملات برون مرزی خود از جمله در افغانستان را تدارک می‌بینند. اتهامی که پاکستان بارها رد کرده است.

روز گذشته هم وزارت خارجه امریکا اعلام کرد کمک خود به آوارگان فلسطینی را به طور کامل قطع می‌کند. اقدامی که باواکنش های فراوان روبرو شده  از جمله اتحادیه اروپا که کشورهای عضو آن در مجموع بزرگترین حامی مالی آژانس اقدام و امداد به آوارگان فلسطینی است از واشنگتن خواسته از تصمیم خود صرفنظر کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید