روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

آمادگی ها برای دور سوم آتش بس از سوی حکومت افغانستان

یکی از نخستین وظایف حکومت بر اساس ماده پنج قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان تامین امنیت برای شهروندان و برقراری صلح در کشور است. بدون صلح هیچ کشوری نمی تواند به رفاه اجتماعی، شگوفایی اقتصادی و بالندگی سیاسی دست یابد. بنابراین، دولت افغانستان همیشه تلاش نموده است تا تعهد خود را نسبت به شهروندان کشور نشان دهد و در پروسه صلح پیش قدم باشد و ابتکار عمل را در دست بگیرد و گروه های مخالف بخصوص طالبان را دعوت به آتش بس نماید. تا از جنگ جلوگیری صورت گرفته و زمینه های صلح پایدار در کشور فراهم آید، اما منافع متضاد برخی کشورها سبب می شود که این گروه ها همیشه به خواست مشروع و انسانی دولت افغانستان نه بگویند و نگذارند افغانستان به صلح برسد. افغانستان کشوریست که در طول چهار دهه‌ی گذشته به گونه‌ی دوامدار درگیر جنگ بوده است و شهروندان این کشور از نعمت صلح و بهزیستی محروم بوده اند. هرچند بعد از سقوط رژیم طالبان در اواخر سال ۱۳۸۰ خوشبینی های مبنی بر تامین صلح در افغانستان بوجود آمد، اما حمایت و پشتیبانی دوامدار پاکستان و کشور های منطقه از طالبان این خوشبینی ها را به ناامیدی مبدل نمود. اما تلاش های حکومت افغانستان در چند سال گذشته بخصوص برگزاری لویه جرگه علمای افغانستان و نکوهش جنگ از سوی علما، برگزاری کنفرانس علمای جهان اسلام در اندونیزیا و عربستان سعودی و اعلام یکجانبه آتش بس و تمدید آن از سوی رئیس جمهور کشور باعث شد تا دوباره این امیدها زنده شوند.

پیشنهاد طرح آتش بس از سوی حکومت افغانستان نشان می دهد که حکومت افغانستان در برقراری صلح و ثبات در کشور مصمم است و تلاش دارد با طرح آتش بس احتمالی دور سوم با طالبان یکبار دیگر تعهد خود را نسبت به برقراری صلح در کشور نشان دهد.

در دیداری که چند روز قبل مشاور امنیت ملی وسرپرست وزارت دفاع کشور داکتر حمد الله محب واسد الله خالد داشتند. روی موضوعات مختلف از جمله طرح آتش بس احتمالی بحث و تبادل نظر صورت گرفت. و آماده گی های لازم برای دور سوم آتش بس احتمالی میان حکومت افغانستان و طالبان اخذ شده است.تجارب بدست آمده از سوی کشورهای مختلف که درگیر جنگ و صلح بودند نشان می دهد که یکی از پیش شرط های اساسی و مهم در برقراری صلح آتش بس های موقت می باشد. آتش بس به توقف هر جنگی گفته می شود که در آن هر کدام از طرف جنگ، با تعلیق کارهای تجاوزکارانه موافقت می کنند تا از این طریق بتوانند اذهان عامه و طرف های جنگ را برای صلح به طور آزمایشی آماده نمایند.در آتش بس قبلی که در ایام عید رمضان در کشور اعلام گردید همه به چشم خود دیدیم که طالبان و مردم عوام چگونه از آن استقبال نمودند و همدیگر را به آغوش کشیدند. و شادی های که صورت گرفت در واکنش به آتش بس، نشان داد که هم مردم و هم جنگجویان طالب چقدر از جنگ خسته و بیزارند.بنا” میتوان گفت از یک طرف آماد گی های که برای دور سوم آتش بس صورت می گیرد در ذات خود ستودنی است. و باید تفکر جنگ از این کشور از بین برود چون جنگ بدترین نوع تفکر بشر است و در آن هر دو طرف مخاصمه خسارت و زیان را متقبل می شوند. طی حملات تهاجمی نیروهای افغان در میادین جنگ در ماه اخیر گزارش ها نشان میدهد که بدون تلفات نیروهای افغان تنها نزدیک به ۲ هزار طالب به شمول فرماندهان و اشخاص سر شناس این گروه از بین رفته است. که این یک رقم خیلی زیاد می باشد. با خسارات و تلفات وارده فکر میکنم که طالبان هم باید این موضوع را درک کرده باشند که جنگ راه حل نیست. و باید از طرح آتش بس افغانستان استقبال نمایند و دست از جنگ و خونریزی در این سرزمین بردارند. و از طرف دیگر یکی‌از پیش شرط های طالبان به منظور صلح در کشور خروج امریکا از افغانستان بود حال با خروج این نیروها از افغانستان طالبان دیگر بهانه برای صلح با حکومت ندارند و باید از فرصت آتش بس احتمالی دور سوم استفاده نمایند و استقلالیت و افغانیت خود را نشان دهند و ثابت بسازند که دیگر بازیچه  دست کشورهای منطقه بخصوص پاکستان نیستند. و به پروسه صلح پیوسته و همانند سایر افغانها زیر یک چتر زندگی مسالمت آمیز داشته باشند.

محمد ظهیر شعبان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید