روزنامه ملی انیس

آغاز فصل جدید در روابط افغانستان و پاکستان

رئیس جمهور محمد اشرف غنی برای یک سفر رسمی و دوستانه که به دعوت مقامات پاکستانی صورت گرفته بود عازم آن کشور شد، آنچه که گفته شده، در این سفر بیشتر روی همکاری های اقتصادی، امنیتی، مبارزه با مواد مخدر و رونق بخشیدن اتصال منطقوی بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 قرار است در این مذاکرات قدم هایی که هدف آن تشویق سکتورهای خصوصی و برداشتن مانع در روند تجارت بین دوکشورعنوان شده بود برداشته شود و یک راه دوستانه و صمیمی را در پیش گیرند  این دو کشور در عمق قضایای سیاسی، منطقوی، فرهنگی، اقتصادی و اتصال تجارت به آسیای مرکزی نیاز به همکاری یک دیگر دارند. رئیس جمهور همچنان اشاره به امنیت منطقوی کرده و گفت که امنیت، ثبات، اقتصاد افغانستان ربط می گیرد به امنیت کشورهای منطقه و اگر امنیت افغانستان در حالت تزلزلی قرار داشته باشد برعکس امنیت کشور های منطقه ای و جهانی در حالت تزلزلی و تناقضی قرار می گیرند.

در این سفر، رئیس جمهور با مقامات پاکستانی در مورد همکاری و اتصال منطقوی و بازگشایی راه های مواصلاتی چون راه گوادر و تورخم تبادل نظر نمود و این فیصله مورد قبول دو طرف صورت گرفت، این در حالیست که از سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۸ در تجارت افغانستان از یک ونیم ملیون به شش و نیم ملیون دالر افزایش پیدا کرده و خوشبینی در این جا است که این دو راه به طور کلی بروی تجاران دو کشور باز شود که سبب پیشرفت گزاف در رونق بخشیدن تجارت و پیشرفت اقتصادی افغانستان و پاکستان خواهد شد. اما عده یی از مقامات و مردم افغانستان در مورد سیاست های دیرینه پاکستان عدم علاقمندی نشان می‎دهند و می گویند که پاکستان در جریان سالهای متمادی بر تعهدات اش عمل نکرده و در پی منافع ستراتیژیک خود بوده است.

 رئیس جمهور افغانستان در جریان یک سخنرانی اشاره به روابط نزدیک طالبان و مقامات نظامی پاکستان نموده است. حالا سوال اینست که روابط نزدیکی میان طالبان و پاکستان چه تأثیری بر روابط منطقه و افغانستان خواهد گذاشت؟ آیا این نزدیکی موجب نگرانی حکومت افغانستان و کشورهای منطقه نخواهد شد؟ این در حالیست که امرالله صالح به تازه گی تأکید کرده و گفته که طالبان نمی توانند بدون حمایت پاکستان حتی برای سه ماه به جنگ ادامه دهند، او همچنان افزود امکان این نیست که طالبان این جنگ را ادامه دهند زیرا پشتیبان ستراتیژیک آنان که پاکستان است زیر فشار های اقتصادی قرار دارد.

 وی تعهدات اخیر پاکستان در قبال صلح افغانستان را مشکوک پنداشته و می گوید که پاکستان با چند دروغ می خواهد از صندوق بین المللی پول یا از امریکا قرضه دریافت کند. از سوی دیگر، در گذشته رئیس جمهور کرزی ۲۱ سفر راجع به صلح به پاکستان نمود و تعهدات آن کشور در مورد صلح افغانستان بی نتیجه ماند.

در نتیجه باید گفت که مقامات پاکستانی از دو سال به اینسو خواهان سفر رئیس جمهور افغانستان به آن کشور بودند. بنابر این، توقع ایشان این است که در این سفر افغانستان موقف اصلی خود را که صلح، امنیت و گسترش تجارت در منطقه است بیان کند زیرا پاکستانی‎ها در جریان پنج سال گذشته ملیون‎ها دالر خساره از لحاظ اقتصادی دیدند و می خواهند که بخاطر تقویت اقتصاد خود در روابط با افغانستان تجدید نظر کند.

 جامعه جهانی انتظار دارد ببیند که پاکستان به راستی می‌خواهد کردارش را تغییر دهد یا فقط می‌خواهد با دروغ گفتن از آی‎ام‎اف قرضه و یا از امریکایی ها کمک به دست بیاورد.به هر حال موضع رئیس جمهور برای پاکستان روشن شد و برای آنها پیام جدی در مورد روابط آنها با طالبان و حمایت مالی و تسلیحاتی آنها از طالبان داد . تازمانیکه پاکستان ازاین حمایت ها دست بردار نشود ، صلح در منطقه و تجارت و رشد اقتصادی برای کشور های منطقه به ویژه پاکستان میسر نخواهد شد.

محمد اسماعیل محمدی

ممکن است شما دوست داشته باشید