روزنامه ملی انیس

آغاز روند ثبت نام تقویتی رأی دهندگان انتخابات ریاست جمهوری

کمیسیون انتخابات اعلام کرد که “روند ثبت نام تقویتی” رای‌دهندگان برای انتخابات ریاست جمهوری در ۳۳ ولایت و ثبت نام عادی رای دهندگان در ولایت غزنی رسما آغاز شده است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات، در یک نشست خبری در کابل گفت که این روند سر از دیروز آغاز و تا هشتم سرطان ادامه خواهد یافت.

خانم نورستانی گفت :”همزمان این روند در ۳۳ ولایت به شمول ثبت نام عادی انتخابات در ولایت غزنی آغاز شده است.”

وی بیان داشت که “روند ثبت نام تقویتی” در ۴۳۲ مرکز در ۳۳ ولایت کشور و ۲۴۷ مرکز در ولایت غزنی اجرا خواهد شد.

به گفته او قرار بود تا این روند در ۴۵۸ مرکز در ۳۳ ولایت و در ۴۰۶ مرکز در ولایت غزنی اجرا شود اما پس از ارزیابی امنیتی ۴۳۲ مرکز در ۳۳ ولایت و ۲۴۷ مرکز در ولایت غزنی فعال گزارش شده است.

به گفته رئیس کمیسیون انتخابات، این روند شامل حال کسانی می‌شود که تازه به افغانستان بازگشته باشند، سن هجده سال را در روز انتخابات تکمیل کنند، نام‌های‌شان در فهرست رای‌دهندگان قبلی درست درج نشده باشد، از یک حوزه به حوزه دیگر نقل مکان کرده باشند یا هم به حکم قانون از حقوق مدنی محروم نشده باشند.

رئیس کمیسیون انتخابات گفت که روند ثبت نام تقویتی رای دهندگان حدود ۲۳ میلیون افغانی هزینه دارد.

خانم نورستانی با بیان اینکه ثبت نام در ولایت غزنی به شکل عادی شروع شده گفت:” تمام روند ثبت نامی که قبلا در ولایت غزنی صورت گرفته فاقد اعتبار بوده و شهروندان ولایت غزنی می‌توانند مجدداً ثبت نام کنند.”

خانم نورستانی علاوه کرد که کمیسیون انتخابات در هماهنگی با تمام جوانب ذی‌دخل انتخابات تلاش دارد تا تمام شهروندان واجد شرایط رای دهی در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده و در انتخابات شرکت کنند.

در روند انتخابات پارلمانی گذشته حدود ۹٫۵ میلیون تن در سراسر کشور ثبت نام کرده بودند.

رییس کمیسیون انتخابات گفت:” کسانی که در پروسه ثبت نام تقویتی ثبت نام می‌کنند به فهرست ۹٫۵ میلیون ثبت رای دهندگان قبلی اضافه شده و به خاطر شفافیت انتخابات ریاست جمهوری به تعداد فهرست رای دهندگان اوراق رای دهی در مراکز رای دهی ارسال می‌شود تا از اوراق رای دهی سو استفاده نشوند:”

اما نهادهای ناظر انتخاباتی، به روند ثبت نام تقویتی به دید شک نگریسته می‌گویند که میکانیزم که شفافیت و موثریت روند ثبت نام تقویتی را تضمین کند وجود ندارد.

نعیم ایوب زاده رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در این ارتباط به خبرنگاران گفت:” کمیشنران کمیسیون انتخابات مطالعه و آسیب شناسایی دقیق از وضعیت ندارد تا ما را به یک لیست نسبتآ شفاف قبل از رفتن به انتخابات برساند.”

قرار است انتخابات ریاست جمهوری به تاریخ ۶ میزان سال جاری در کشور برگزار شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید