روزنامه ملی انیس

آسترالیا خواستار باقی  ماندن امریکا در افغانستان است

ماریس پین ، وزیر امور خارجه آسترالیا روز دوشنبه برای نخستین بار به طور رسمی خواستار تجدید نظر امریکا و باقی ماندن نیروهای نظامی این کشور در افغانستان شدرسانه های امریکایی به نقل از دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور در ماه  دسمبر سال ۲۰۱۸ اعلام کردند که امریکا نیمی از ۱۴ هزار نیروهای نظامی خودرا از افغانستان خارج خواهد ساخت.گزارش نشریه  وزارت خارجه آسترالیا حاکی است  که وزیر امور خارجه این کشور در اظهاراتی روز دوشنبه تأکید کرد که آسترالیا برای نخستین بار به شدت از این طرح امریکا ابراز نگرانی می کند.

وی گفت: باید کارهای بیشتری دراین زمینه انجام شود و فکر می کنم که این مسأله برای آسترالیا بسیار مهم خواهد بود اگر شرکای ما در مورد اهداف مشترک تغییر جهت دهند.

شبکه خبری نیوز کورپ آسترالیا نیز به نقل از ‘پیتر لیهی’.قومندان  پیشین ارتش آسترالیا با سوال قرار دادن رفتارهای ترامپ گفت: آسترالیا چه واکنشی می تواند داشته باشد اگر به طور مستمر در موقعیت هایی قرار گیرد که امریکا تعهداتش را در قبال شرکا و ستراتیژی اش را در جهان تغییر دهد؟

وی افزود: علاوه براین ، مسأله دیگر این است که آسترالیا باید در مورد اتکا به امریکا به عنوان متحدش در دراز مدت اطمینان داشته باشد.

وی که اکنون مدیر مرکز امنیت ملی پوهنتون  کانبراست افزود: رها کردن افغانستان و خروج نیروهای ارتش امریکا از این کشور می تواند نیروهای نظامی آسترالیا  را به خطر اندازد.

این قومندان پیشین ارتش آسترالیا گفت: آسترالیا می تواند مراقب نیروهای خود در افغانستان باشد، اما اگر طالبان متشکل شود، ممکن است حملات خود راافزایش دهد.

طبق گزارش نشریه  ارتش آسترالیا ، این کشور به عنوان یکی از متحدان اصلی امریکا، پس از حادثه برج های دوگا نه در امریکا ، نیروهای نظامی خودرا درسال ۲۰۰۱ به افغانستان اعزام کرد.براساس این گزارش، قریب به ۲۶ هزار تن از نیروهای نظامی آسترالیا طی سال های ۱۴-۲۰۰۱ در افغانستان حضور داشتند و در عملیات نظامی دراین کشورنظامیان امریکایی را همراهی کرده اند..

علاوه براین در طول یک دهه ۱۴ تن از نظامیان آسترالیایی در افغانستان کشته شدند. تعداد زیادی مجروح و عده زیادی نیز دچار بیماری های جسمی و روحی وروانی شده اند.

اگرچه دولت آسترالیا هنوز به طور رسمی اعلام نکرده که چه تعداد از نیروهای نظامی این کشور در افغانستان باقی مانده‎اند اما گزارش های رسانه ای حاکی ازحضور ۳۰۰ تا ۴۰۰ تن نیروی نظامی این کشور در افغانستان است..

تحلیلگران آسترالیایی حضور نیروهای نظامی در افغانستان را شرکت در طولانی ترین جنگ در تاریخ این کشور ارزیابی کرده اند.

دولت اسکات موریسون نخست وزیر آسترالیا در ماه گذشته پس از اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه وافغانستان اعلام کرد ، کانبرا برای خروج نیروهایش از شرقمیانه اقدام نخواهد کرد.

این درحالی است که پیشتر نتایج تحقیقات ‘سامانتا کرامپوئتز’ مشاور امنیت دفاعی آسترالیا در رسانه های آسترالیا منتشر شد که براساس آن، نیروهای ویژه نظامی آسترالیا درافغانستان متهم به ارتکاب جنایات جنگی شده اند.در این تحقیق براساس برخی اطلاعات طبقه بندی شده‎ای که بخشی از آن آشکار شده موارد بدرفتاری ناشی از مصرف مواد مخدر، مشروبات الکولی، خشونت های‎داخلی و اعمال خشونت های غیرقانونی در عملیات نظامی توسط نظامیان آسترالیایی در افغانستان مورد تأکید قرار گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید